Erich Fromm, az ismert pszichoanalitikus

1980. március 18-án a svájci Muraltóban 80 éves korában elhunyt Erich Fromm, a 20. század egyik leghíresebb német származású pszichoanalitikusa, szociálpszichológusa; A rombolás anatómiája, A szeretet művészete, valamint a Birtokolni vagy létezni nagy sikerű munkák szerzője.
1900 tavaszán jómódú ortodox zsidó család gyermekeként Frankfurtban jött a világra Erich Fromm, a 20. század egyik leghíresebb német származású pszichoanalitikusa, szociálpszichológusa, filozófusa.
Fromm, aki először a frankfurti egyetemen jogot tanult, majd Heidelbergben szociológia, pszichológia valamint filozófia tanulmányokat folytatott, 1924-ben pszichoanalitikusként kezdett el dolgozni, s egyre mélyebbre ásta magát a szociálpszichológia és a pszichoanalízis területén.
Szakmai berkekben oly ismertté vált, hogy nem csak Németországba, hanem Amerikába is meghívták előadásokat tartani. Hitler hatalomra jutását és a náci diktatúra kiépülését követően a zsidóüldözés miatt kénytelen volt hazáját elhagyni, és Svájcon át Amerikában telepedett le.
Fromm, amellett hogy különböző amerikai egyetemeken pszichológiát oktatott, a publikálásra is kellő figyelmet fordított. A rombolás anatómiája, A szeretet művészete, Az emberi szív, Az önmagáért való ember című munkáival világsikert aratott. A szeretet művészete című könyvét például negyven nyelvre fordították le.
1974-ben visszaköltözött Európába. Bár élete utolsó évtizedében már alig publikált, még az utolsó munkájával, a Birtokolni vagy létezni című könyvével is osztatlan sikert aratott.
Az 1980. március 18-án, 80 éves korában a svájci Muraltóban elhunyt Erich Fromm szellemi örökségét asszisztense, Rainer Funk vitte tovább, és a végrendeletben ráhagyott tárgyi emlékekből Tübingenben Erich Fromm Archívumot hozott létre.