René Descartes, a híres természettudós
1596. március 31-én a közép-franciaországi La Haye-ben született René Descartes, a 17. század egyik legismertebb filozófusa, természettudósa.
1596. március 31-én a közép-franciaországi La Haye-ban született René Descartes, korának egyik legismertebb filozófusa, természettudósa. A jómódú vidéki francia családban világra jött fiú stabil anyagi hátterének köszönhetően megtehette volna, hogy később a birtokaiból származó jövedelmekből jómódban éldegéljen, ő azonban már gyermekként tudta, hogy természettudományokkal és filozófiával fog foglalkozni.
A Le Fléche jezsuita kollégiumba beíratott Descartes kitűnő nevelésben és oktatásban részesült. Az itt eltöltött tíz esztendő alatt nem csupán a különféle tudományokat szívta magába, hanem olyan úri passziókat is elsajátított, mint a lovaglás vagy a vívás.
1614-ben Poitiers-ben került, ahol két év múlva jogi diplomát szerzett, amelyet aztán a későbbiekben nemigen használt. Descartes-ot csak olyan, négy fal között, csendes magányban is űzhető tudományok érdekelték, mint a filozófia vagy a matematika.
Legfőbb vágyai közé tartozott Európa megismerése, így 1618 és 1628 között beutazta szinte az egész kontinenst. Miután visszatért Franciaországba és egy rövid időre letelepedett, a könyvtárából szinte ki sem mozdult, a társaság nélküli élet teljes mértékben kielégítette. Hazatérte után sokat publikált, a legtöbb tudományos felismerését, mint például az optikában a fényvisszaverődés törvényét, vagy a matematikában a geometriai analízis alapjait tanulmányokban foglalta össze.
Az újdonságként, és ezáltal gyakran sokkolóan ható elméleteit Franciaországban egyre kevésbé nézték jószemmel, így egy rövid hollandiai kitérő után elfogadta a svéd uralkodó meghívását. A sokat megélt polihisztor azonban nem sokáig élvezhette a svéd udvar szívélyes vendégszeretetét, ugyanis 1650. február 1-én néhány napi betegeskedés után elhunyt. A hivatalos verzió szerint tüdőgyulladásban, azonban már kortársai közül is többen tudni vélték, hogy arzénmérgezés áldozatává vált.
A francia tudóst Stockholm egyik temetőjében helyezték nyugalomra, ahonnan 1666-ban, miután a francia állam benyújtotta igényét a földi maradványokra, rézkoporsóban Párizsba szállították. Először a Geneviéve-du-Mont templomban helyezték el, majd 1819-ben átszállították a Saint Germain-des-Drés-be. Csak az újabb átszállítás folyamán derült ki, hogy nincs meg Descartes koponyája. A koponya csak később, egy stockholmi hagyatéki árverésen került elő.
Descartes maradványai jelenleg a Saint Germain-des-Drésben nyugszanak, míg koponyája a Musée de l’ Homme gyűjteményét gyarapítja.