Fotó: Amerika legrégebbi aranylánca

Az Amerikában eddig ismert legrégebbi aranyékszer került elő Peru déli részén.
A közel 4000 éve készül nyakéket a Titicaca-tó közelében egy temetkezési helyen találták – közölték kutatók az amerikai tudományos akadémia kiadványának keddi számában.
A felfedezés valóságos sokk volt – nyilatkozta a sajtónak Mark Aldenderfer, a tucsoni Arizonai Egyetem antropológusa. A tudósok eddig ugyanis azt feltételezték, hogy egy társadalomban mezőgazdasági túltermelésre volt szükség ahhoz, hogy dísztárgyakat állítsanak elő. Az ebben a térségben az adott korban élt emberek azonban vadászó-gyűjtögető életmódot folytattak. „Már elindultak a letelepedés felé vezető úton, de odáig még nem jutottak el” – mondta a szakember.
Valakinek azonban mégis volt ideje és tudása a dísztárgyat elkészíteni. Az antropológus szerint a gazdagok viseltek ilyen ékszereket presztízsből. „Figyelj rám, sikeres vagyok” – ezt jelentették a kutatók szerint az ékességek.
A lelet helyéről nem lehet következtetni arra, hogyan készítették. Mindesetre úgy néz ki, mint egy nyers aranyrög, amelyet kőmozsárban mozsártörővel laposra kalapáltak. Ezután feltehetően egy fadarab köré tekerték, amíg cső formájú nem lett – mondta Aldenderfer.
A tudósok újra felfűzték a nyakláncot: kilenc aranycsövecskét és egy sor ugyanabban a sírban talált kerek, lyukas követ váltakozva. Ez utóbbiak a tudósok szerint között jádéból és türkizből készültek.
A második legrégebbi amerikai aranyékszert szintén Peruban találták meg, de jóval északabbra, és mintegy hatszáz évvel fiatalabb a most talált nyakéknél. Az előző régiségi rekordot tartó nyakéket perui hegyvidéken találták, és mintegy 3500 éve készítették.