Programajánló: Orchidea és bromélia kiállítás a reneszánsz jegyében
A Magyar Orchidea Társaság Orchidea és bromélia kiállítás a reneszánsz jegyében címmel április 4-6. között a Vajdahunyadvárba rendezi tavaszi kiállítását.
A reneszánsz időszakában, a XV. században jelent meg az első orchidea Spanyolországban, amely a Vanilia planifolia volt. A vanília a birodalom trópusi gyarmatáról került a kontinensre. Napjaink kedvelt fűszernövényét a spanyolok természetesen termeszteni akarták, de nem lévén beporzó rovar, nem volt termés sem, a mesterséges beporzást pedig még nem ismerték.
Utazás Mátyás udvarába
A középkor és a reneszánsz irodalmában, vizuális művészetében a virágok nem csupán díszítőelemek voltak, annál jóval több jelentéssel bírtak. Segítségükkel bókolni lehetett, üzeneteket kézbesíteni, vallomást tenni. A virágok megjelentek a díszítőfestéseken, a falakon és a szekrényeken, a képeken és a használati tárgyakon. A középkor sötét évszázadai után, a reneszánszban burjánzásuk a szabadságot szimbolizálta, az élet élvezetére bátorított. E csodálatos időszak hangulatát élhetik át mindazok, akik április 4-6. között ellátogatnak a Magyar Orchidea Társaság tavaszi kiállítására és vásárára, a Vajdahunyadvárba, amely reneszánsz udvarrá alakul át a seregszemle idejére.
Találkozhatunk majd Mátyás király Fekete Seregének harcosaival és Beatrix királynő udvarhölgyeivel, bebarangolhatjuk az elvarázsolt kastély kerengőit, lugasait, megpihenhetünk szökőkútjainál, hallgathatjuk a felcsendülő reneszánsz dallamokat, melyet a múzeum falai közt kamarazenekarok és énekkarok szólaltatnak meg.
A főhangsúly azonban az uralkodói udvar kertjének káprázatos növényein, a kiállított és árusított orchideákon, tavaszi pompájukba öltözött cymbidiumokon, phalaeonopsisokon, bromeliákon és társaikon lesz.
Távoli országok követei érkeznek
A korábbi évek hagyományainak megfelelően – idén sem csupán hazai kiállítók mutatják majd be munkájuk eredményét, csodálatos virágaikat. A kiállítás vendége lesz a Schönbrunni Botanikuskert, német és olasz kertészetek – de visszatér különleges kínálatával az őszi kiállítás alkalmával már megismert Peru Flora is.
További információ a Magyar Mezőgazdasági Múzeum honlapján >>