Hogy nézett ki a „sötétbe borult” Budapest?
Március 29-én este Budapesten is lekapcsolták egy óra időtartamra a díszvilágításokat. Az eseményt látványos animáción mutatja be a Magyar Csillagászati Egyesület.
A „villanyoltást” a Hármashatár-hegyről kísérték figyelemmel. A várost 10×50-es binokulárral pásztázva látható volt, hogy az akció főként a központi helyen levő, kiemelt látványosságokat érintette (mint például a Lánchíd, a Vár, a Bazilika, a Citadella, a Parlament), azonban azok közül sem mindegyiket, hiszen kivilágított maradt többek között a Nemzeti Színház és a Művészetek Palotája. Így a fényerőcsökkenés érezhetően a Belvárosra és környékére koncentrálódott.
Az üzleti élet távolmaradását a kezdeményezéstől jól érzékeltették a messze fénylő hotelek és irodaházak, valamint a rikító színekben pompázó, villódzó, óriás fényreklámok az épületek tetején – egy-egy „bevásárlóközpont-karácsonyfa” különösen bántóan hatott a város sötét(ebb) szövetén a fények leoltásakor. Külföldi példák alapján azonban nem reménytelen vállalkozás az üzleti életet is megnyerni az ügy számára a jövőben, elég, ha megnézzük a billboard szülőhelyéről, a londoni Piccadily Circus-ról készült képeket.
A másik fényforrás, amelynél nem volt tapasztalható fényerőcsökkenés, a közvilágítás volt. Bár érthető okokból ez esetben 100%-os sötétítésre áhítozni nem feltétlenül reális, ám a város néhány nagyobb útjának felénk világító fény-gyöngysorát elnézve elgondolkodtunk azon, vajon a felhasznált energia mekkora hányada fordítódik az eredeti cél, azaz az úttest megvilágításának megvalósítására, és mekkora szóródik az égbolt felé.
A teljes cikk és az animáció megtekinthető a hirek.csillagaszat.hu oldalon >>