Nem csodaszer a körülmetélés

A körülmetélés központi téma Afrikával kapcsolatban: míg a nők megcsonkítása ellen emberi jogi szervezetek hada küzd, a férfiak körülmetélése az AIDS megfékezésének egyik leghatékonyabb eszköze.
A nyugati média évek óta elítélően számol be arról, hogy bizonyos afrikai törzseknél a mai napig a serdülő vagy fiatal lányokat körülmetélik, elviselhetetlen testi és lelki fájdalmakat okozva nekik.
A hagyományos felfogás szerint a körülmetélés a női tisztaság megőrzésének egyik legfőbb eszköze, a nyugati civilizáció sok szervezete azonban elborzadva tekint a gyakorlatra. Felmerül a kérdés: van-e joga a nyugatnak beavatkoznia egy másik civilizáció hagyományaiba, kényszerítheti-e saját értékeinek átvételére ezeket az afrikai törzseket. A kérdés jogos, és talán nehezebben megválaszolható, mint azt elsőre feltételeznénk.
Szerencsés egybeesés
A kulturális hagyományokhoz Afrika-szerte sok helyett hozzátartozik a férfiak körülmetélése is. Egy nemrégiben készült tanulmány szerint ez a gyakorlat viszont kifejezetten támogatandó, bizonyos korlátok között ugyanis sikerrel megakadályozhatja a HIV vírus terjedését.
A körülmetélés az eddigi legeredményesebb eszköz a halálos kór ellen. A hagyományos kampányok, melyek óvszer használatára vagy biztonságos szexuális kapcsolatok kialakítására, a partner nem túl gyakori váltogatására próbálták meg felhívni a figyelmet, igencsak lehangoló eredménnyel végződtek.
Sok szakértő véli úgy, hogy a felvilágosító hadjáratok, melyeket az ENSZ illetékes szerve (UNAIDS) illetve különféle civil szervezetek indítottak, szinte egyáltalán nem voltak hatással a legtöbb afrikai törzs gondolkodására.
Egy tavaly megjelent tanulmány szerint azonban a férfi nemi szervek körülmetélése azzal járt, hogy 60 százalékban csökkent a HIV vírussal fertőzöttek aránya. Mintául ugyan három véletlenszerűen kiválasztott – dél-afrikai, kenyai és ugandai – törzs szolgált, azaz szigorú értelemben vett tudományos megfigyelésnek nem lehet betudni a legfrissebb tanulmány alapjául szolgáló adatokat, ám a kutatók ennek ellenére elfogadják, hogy a körülmetélés gyakorlata és az AIDS terjedése között kapcsolat van.
Hatékonyabb lenne az óvszer?
Így szerencsés egybeesésként értékelhető, hogy Afrikában igen sok törzsnél bevett gyakorlat a körülmetélés: olyannyira, hogy azt a férfivá avatás szertartásaként kezelik sok helyen, azzal a feltételezéssel élve, hogy nagyobb szexuális energiája lesz a körülmetélt fiúknak, valamint hogy a nők is jobban vonzódnak a körülmetélt férfiakhoz.
Ráadásul azon törzsek körében, amelyek nem élnek e gyakorlattal, szintén nem kell túl sok energiát befektetni, hogy meggyőzzék őket a körülmetélés helyességéről: ezek a törzsek ugyanis gyakran olyan szomszédokkal vannak körülvéve, ahol a körülmetélés elfogadott.
Kenyában egyébként a kormány éppen most tette hivatalos programjának részévé a körülmetélés propagálását azzal a kiegészítéssel, hogy a beavatkozást a jövőben higiénikusabb módon végezzék el az azzal foglalkozók, így például egy pengét csak egy alaklommal használjanak, illetve hogy a körülmetélésre vállalkozók inkább kórházakban, szakemberekkel végeztessék el a beavatkozást.
Az UNAIDS és a többi AIDS-szel foglalkozó szervezet ugyanakkor hangsúlyozza: a körülmetélés nem csodaszer, és korántsem olyan eredményes, mint amilyen az óvszer lenne. Ezért e szervezetek némi fenntartással viseltetnek a gyakorlat elterjesztésével szemben, továbbra is hangsúlyozzák, hogy a valódi megoldást a hagyományos védekezési módszerek jelentenék. Félelmük szerint a körülmetélés kiszoríthatja az igazán hatékony megoldásokat.