II. József Habsburg uralkodó első magyarországi látogatása

1768. április 17-én Magyarországra utazott az anyja, Mária Terézia mellett hatalom nélküli társuralkodónak választott II. József. A később a magyarok által csak „kalapos király”-ként csúfolt József élete folyamán összesen háromszor kereste fel hazánkat, ahol összességében nyolc hónapot töltött.
A gyermekkorában nehezen kezelhető, önfejű gyermekként jellemzett II. József Habsburg uralkodó személye és kormányzása megosztotta a 18. századi magyar lakosságot. József ugyanis jónéhány rendeletével nem csupán a jogrendet sértette meg, hanem a magyarok önérzetébe is mélyen belegázolt.
Noha az 1781-ben kiadott türelmi rendeletének köszönhetően a protestánsok II. Józsefhez fűzött, szabad vallásgyakorlással kapcsolatos reményeik beteljesedtek, a magyar koronázás kérdése és a német nyelvrendelet heves ellenérzést váltott ki a magyarokból.
Úgy tűnt, hogy a még édesanyja, Mária Terézia kormányzása idején hatalom nélküli társuralkodóvá választott II. József sem táplált szeretetteljes érzéseket a magyarok iránt. A nagy utazó hírében álló József ugyanis mindössze háromszor járt Magyarországon. Először 1768. április 17-én tette tiszteletét országunkban, majd ezt követően még kétszer, 1770-ben, valamint 1773-ban.
II. József magatartása és a nem igazán átgondolt intézkedései következtében az 1784-es esztendőben még tovább romlott a magyar-osztrák viszony. Azon túl, hogy nem volt hajlandó magyar királlyá koronáztatni magát, és a koronázási ékszereket a bécsi kincstárba vitette, még a német nyelv hivatali használatát is kötelezővé tette hazánkban.
A ténylegesen tíz éven át uralkodó II. József halálos ágyán a türelmi, valamint a jobbágy rendelet kivételével hiába vonta vissza az összes többi intézkedését, 1790. február 20-án bekövetkezett halálának hírére a magyarok nem borultak mély gyászba.