Alfred Krupp, az „ágyúkirály”

1812. április 26-án Essenben látta meg a napvilágot Alfred Krupp, a Krupp acélművek felvirágoztatója. Az „ágyúkirály” néven ismertté vált nagyvállalkozó termékeire az 1851-es világkiállításon figyelt fel a világ.
1812. április 26-án Essenben látta meg a napvilágot Alfred Krupp, a Krupp acélművek felvirágoztatója. Az apja által 1810-ben alapított üzem irányítását, ami elsősorban acélöntvények gyártására specializálódott, az ifjabb Krupp 14 esztendősen vette át. Miután édesapja elhunyt, Alfred otthagyta az iskolát, és minden energiáját a Krupp-művek fejlesztésére fordította, azonban évtizedeknek kellett ahhoz eltelniük, hogy a vállalkozás sikeresen, profitot termelve működjön.
A később „ágyúkirályként” ismertté vált Krupp 1847-ben mutatta be első öntött acélból készült ágyúját. Küldött belőle tesztelésre a porosz katonai vezetésnek is, azonban a hadvezetés ekkor még nem mutatott különösebb érdeklődést a fegyver iránt.
A nagyvállalkozó termékeire a világ az 1851-es világkiállításon figyelt fel. Ezt követően az esseni cég egycsapásra híres lett, a megrendeléseik száma jelentős mértékben megnövekedett. A Krupp acélművek, amelynek felvirágzását segítette a 19. század második felében az európai nagyhatalmak militarizálódása, nem csupán a Krupp-ágyúk gyártásának, hanem az ugyancsak általuk kifejlesztett hegesztés nélküli vasúti acélkerék eladásnak is köszönhette a felívelést.
Alfred Krupp, aki hol despotaként irányította vállalkozását, hol pedig depressziótól szenvedve hetekig ki sem mászott ágyából, hatalmas acélbirodalmat épített fel. Még kiválóbb nyersanyagokért bányákat vásárolt; a vállalat dolgozói számára pedig élhető munkásvárosokat húzott fel, ahol a gyárban dolgozók nem csak lakni tudtak, hanem lehetőségük nyílt a könyvtár, sportpályák igénybe vételével a kikapcsolódásra is.
Az 1887 júliusában szívinfarktus következtében elhunyt Alfred Krupp Európa legjelentősebb vállalkozását hagyta fiára, a kitűnő üzleti érzékkel rendelkező, de kétes erkölcsű Friedrich Alfred Kruppra.