Programajánló: Méltányos kereskedelemmel a klímavédelemért!

Május 10-e a fair trade világnapja. Az itthon a Fair Világ Méltányos Kereskedelem Szövetség által szervezett esemény üzenete az, hogy a méltányos kereskedelem is hatékony eszköz a klíma védelmében. A programot egész hetes játékos vetélkedő előzi meg.
2008. május 10-én, szombaton a Fair Világ Méltányos Kereskedelem Szövetség a margitszigeti Holdudvarban rendezi meg a világnap hazai eseményét. A hétvégi programot idén úgynevezett “méltányos tusa” előzi meg. Hétfőtől péntekig a vállalkozó szelleműek a főváros bizonyos pontjaira ellátogatva játékban vehetnek részt, amelynek tétje többek között a szombati nyereményjáték „méltányos” fődíja.
A Fair Trade Világnapon délután kettőtől fotókiállítás, filmvetítés, méltányos termékek kiállítása, kávé- és teakóstolás, ökolábnyom-számítás, kvízjáték, hennázás és bögrefestés, négy órától pedig dobolás vár minden látogatót.
A méltányos kereskedelem is segíti a klímavédelmet
Az idei kampányban használt „A méltányos kereskedelem megfelelő környezetet teremt!” szlogen arra utal, hogy a méltányos kereskedelem is hathatós segítség a klíma védelemében. A klímaváltozás hatásai, mint például az elsivatagosodás, különösen azoknak a kistermelőknek a helyzetét súlyosbítják, akik a legkevésbé felelősek az éghajlat felmelegedéséért. Ahogy Ruben Enxing a német ernyőszervezet munkatársa fogalmaz: „Két Celsius fokos hőmérséklet-emelkedés Ugandában például teljesen lehetetlenné tenné a kávé termesztését.“
A fair trade rendszerében az Európába importáló szervezetek hosszú távú beszállítói szerződéseket kötnek a termelőkkel, így ezek a közösségek a biztos bevétel birtokában úgy szervezik át termelésüket, hogy az környezetvédelemi szempontból sokkal kedvezőbb legyen. Amelyik közösség a nagyüzemi, sok vegyszert használó termelési módról áttér a méltányos kereskedelemben elvárt biogazdálkodásra, annak nem kell műtrágyát használnia – a nitrogénből keletkező gáz a széndioxidnál háromszázszor veszélyesebb a légkörre.
A biogazdálkodásban az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkenése mellett 30-70 százalékkal kisebb az egységnyi területre jutó energiafogyasztás is, emellett a tápanyag- és vízveszteség is kevesebb. Megmarad a magok és a termények biológiai sokszínűsége, ami a terményt ellenállóbbá teszi a kártevőkel és a betegségekkel szemben. A fajtagazdagság fenntartása lehetővé teszi, hogy a gazdák a klímaváltozás kihívásaira új termesztéstechnológiai rendszereket fejleszthessenek ki. “Mindezt csak a fair trade kínálja. A hagyományos kereskedelmi rendszerre jellemző rövid távú és határozott idejű munkaszerződések mellett ez elképzelhetetlen lenne. Senki sem vállalná ugyanis a kockázatot, hogy a átszervezze termelését” – mondja Újszászi Györgyi, a Fair Világ Méltányos Kereskedelem Szövetség és a Védegylet munkatársa.
A napi bevásárlás során tehát a tudatos fogyasztók is sokat tehetnek a klíma védelméért. A méltányos termékeket Európában leggyakrabban speciális üzletekben találjuk. Az úgynevezett világboltok célja az, hogy igazságosabbá tegyék az elmaradottabb térségek termelőivel folytatott kereskedelmet. A boltok méltányos kereskedelemből származó termékeket forgalmaznak, illetve részt vesznek politikai kampányokban és közreműködnek a méltányos kereskedelemhez kötődő információk terjesztésében, az oktatás szervezésében. Ma már nálunk is számos helyen lehet fair trade terméket vásárolni (csokoládét, kávét, kakaót).
További információ: Fair Világ Méltányos Kereskedelem Szövetség
Kapcsolódó cikkeink: