Julius Caesar mellszobrát találták meg a Rhone folyóban
Régészetben jártas búvárok a Rhone folyó medrében az idős Julius Caesar márvány mellszobrára bukkantak, amely a francia kulturális minisztérium szerint a római császár ma ismert legrégebbi ábrázolása lehet.
Az életnagyságú szobor, mely a római uralkodót ráncokkal az arcán mutatja, feltételezések szerint Kr. e. 46-ban készült. Egyéb leletekkel együtt a Rhone folyóból került elő, Arles városának közelében, melyet Caesar alapított.
A leletek között van egy 1, 8 méteres márvány Neptun-szobor, melyet a Kr. u. harmadik század első évtizedéhez kötnek. Két kisebb, egyenként 70 centiméteres bronzszobor, melyek közül az egyik egy szatírt ábrázol a háta mögött megkötött kézzel, „kétségtelenül” a hellenisztikus Görögországban készült – közölte a minisztérium.
„A leletek némelyike páratlan Európában” – mondta Christine Albanel, a kulturális minisztérium munkatársa. Közülük is kiemelkedik Caesar mellszobra.
„A római Arles város alapítójának márvány mellszobra Caesar ma ismert legrégebbi ábrázolása” – olvasható a minisztérium közleményében, mely szerint a műkincs keletkezése „kétségtelenül” Arles Kr. u. 46-ban történt létrejöttére nyúlik vissza.
A kutatók arra is választ szeretnének kapni, hogy a szobrok hogyan kerültek a folyóba – mondta Michel L’Hour, a víz alatti régészeti kutatások osztályának vezetője. Ennek az osztálynak a búvárai fedezték fel a leleteket 2007 szeptember-októberében.
Mint L’Hour elmondta, a helyszínt még csak nagyon felületesen kutatták át, és idén nyáron újabb feltáró expedíciót indítanak. A dél-franciaországi Provence régióban elhelyezkedő Arles térsége, a római korig visszanyúló történetével igen „kedvez” a kutatásoknak.