Teregessünk vagy gépben szárítsuk a ruhát?
A szárítógép használata a legtöbb esetben felesleges, és évi 20-30 ezer forinttal rövidíti meg a családi költségvetést, de a vasalóval is lehet spórolni. Tippek az energia- és pénztárcakímélő háztartáshoz!
Szárítógéppel a ruha nem szárad meg „jobban”, mint a szabad levegőn, viszont sok energiát fogyasztunk el vele. Mielőtt megvásároljuk az egyre divatosabbá váló szárítógépet, illetve szárítóval kombinált mosógépet, érdemes elgondolkodni rajta, hogy valóban szükségünk van-e rá.
A döntésnél vegyük tekintetbe az energiafogyasztási szempontokat is! A szárító funkcióval kombinált mosóprogram ugyanis legalább háromszor annyi energiát használ el, mint egy hagyományos mosóprogram. Egy önálló szárítógép pedig körülbelül 2-3-szor annyi energiát fogyaszt, mint a mosógép. A mesterséges szárítás tehát még a leghatékonyabb géppel is évente 20-30 ezer forint többletkiadást jelent az áramszámlában.
A szárítógépből kivett, gyűrött ruha vasalása is több energiát igényel. A ruhák a szárítókötélen is tökéletesen megszáradnak, és ha szépen is teregetünk, még kevesebb vasalásra lesz szükségünk! Vasalásnál energiát takaríthatunk meg, ha előtte csoportosítjuk a ruhákat: először az alacsonyabb, majd a magasabb hőmérsékletet igénylő darabokat vasaljuk – tanácsolja az Energia Klub.
További ötletek a környezet- és pénztárcakímélő háztartáshoz a FigyelőNet Energiatippek rovatában >>
Forrás: FN