Stingl Vince, a herendi porcelánmanufaktúra megteremtője

1796. május 23-án Sopronban született Stingl Vince, a herendi porcelánmanufaktúra megteremtője. Stingl, aki alapvetően kártya-és kőedényfestéssel foglalkozott, 1825-ben kezdett el porcelángyártással kísérletezni. A kevés eredménnyel járó befektetései azonban az 1830-as évek végére felemésztették vagyonát.
A Bakonyban megbújó Herenden található Magyarország legrégebbi porcelángyára, amelynek alapjait Stingl Vince fektette le.
Az 1796. május 23-án Sopronban született kártya-és kőedényfestő 1825-ben alapított Herenden porcelánmanufaktúrát, ahol a kőedények készítése mellett porcelán előállításával is kísérletezett.
Elképzelései megvalósulásához szinte minden adva volt, megfelelő mennyiségű tűzifa, szakképzett munkaerő, csak a porcelán gyártásához szükséges alapanyagot kellett Csehországból hozatni. Vállalkozása mégis veszteségesen működött, hitelezői, köztük a veszprémi püspök, egyre türelmetlenebbül kérték vissza pénzüket.
Az állandó kísérletezgetések az évek folyamán szép lassan felemésztették vagyonát, így a tehetséges, de állandó pénzhiánnyal küszködő kézművesnek nem maradt más választása, mint 1839-ben a manufaktúrába bevenni a tatai származású Fischer Mórt.
Fischer belépése egy csapásra megoldott minden financiális gondot, és a friss tőkeinjekció egy máig tartó sikertörténetet indított el. Noha Stingl 1840-ben kilépett a manufaktúrából, és Pápára költözött, ahol Zichy Domokos veszprémi püspök kőedénygyárának irányítását látta el, vitathatatlanok a herendi porcelángyártás beindításáért tett érdemei.