Han van Meegeren, az utánozhatatlan képhamisító
1945. május 29-én a holland származású Han van Meegerent a nemzeti vagyon részét képező Vermeer festmények kiárusításának vádjával bíróság elé állították. Csak ezt követően derült ki, hogy az összes általa eladott Vermeer kép hamis volt.
1889 októberében a hollandiai Deventerben született Han van Meegeren, a 20. század egyik legtehetségesebb képhamisítója.
Az értelmiségi családban felnevelkedett Meegeren, kinek rendkívüli kézügyessége már nyolc esztendős korában megmutatkozott, először apja akarata szerint építésznek készült, majd néhány évvel később mégis inkább saját útját követve átiratkozott a képzőművészeti akadémiára.
A rajztanárként diplomázott festő azonban sohasem akart gyakorló pedagógussá válni, inkább az öntörvényű szabad alkotás vonzotta. Az önálló művészi pályáról szövögetett álma azonban a megfelelő számú megrendelő és tőke hiányában csupán hiú ábránd maradt, éppen ezért hol műkedvelőket tanított festegetni, hol pedig valamelyik elismertebb mester asszisztenseként tevékenykedett.
A németalföldi festő, Vermeer alkotásaiért rajongó Meegeren több éves előkészület után az 1930-as években kezdett hozzá a képhamisításhoz. Az állandó pénzszűkében lévő festő közvetítők segítségével eredeti Vermeerként árulta a Meegeren műhelyben született képeket.
A festő, akitől a Rijk múzeumtól kezdve bankárokon át, magas rangú politikusok egyaránt vásároltak, a második világháború végéig élvezte tehetsége gyümölcsét. A tiszteletre méltó polgár hírében álló Meegeren becslések szerint mintegy 5, 5 és 7, 5 millió gulden közötti összeget csalt ki a művészetbarátoktól, melyből luxuséletformájának finanszírozása mellett vidéki és amszterdami ingatlanokat egyaránt vásárolt.
Meegeren csalásaira csupán egy véletlen folytán derült fény. Miután a háború vége felé a holland nemzeti vagyon megmentéséért küzdő iroda feljelentésére Meegerent a nemzeti vagyon részét képező Vermeer festmények kiárusításának vádjával bíróság elé állították, és fegyházbüntetés fenyegette, a festő irháját mentve a három napon át tartó kihallgatás után bevallotta, hogy az általa értékesített összes Vermeer kép hamisítvány volt.
Meegeren a bíróság előtt
„Az a festmény, ami Hermann Göring kezébe került, az önök feltételezésével ellentétben nem Vermeer alkotása, hanem Meegerené. A képet én magam festettem!”- állította Meegeren. Nyilatkozata derült égből villámcsapásként ért mindenkit. Állítása olyannyira hihetetlennek tűnt, hogy a vizsgálók arra kérték tanúk jelenlétében fessen egy Vermeer képet. Az elismert művészettörténészekből álló bizottságnak azonban még ezt követően is hónapokra volt szüksége, hogy teljes mértékben megbizonyosodjon Meegeren állításának valódiságáról.
A két éven át tartó per végén végül hamisítás és csalás címén emeltek ellene vádat. Kirótt büntetését azonban nem töltötte le, mert 1947 novemberében szívinfarktus következtében elhunyt.