Robert F. Scott, a 20. század legelszántabb felfedezője

140 esztendővel ezelőtt, 1868. június 6-án egy jómódú devonporti család harmadik gyermekeként született Robert F. Scott, a 20. század egyik legelszántabb felfedezője.
140 esztendővel ezelőtt, 1868. június 6-án egy jómódú devonporti család harmadik gyermekeként született Robert F. Scott, a 20. század egyik legelszántabb felfedezője. Scott, aki a családi hagyományokat követve tengerészeti iskolát végzett, apja unszolására állt be a Királyi Haditengerészethez.
A legjobban képzettek közé tartozó tengerésztiszt éppen csak egy nappal múlt el 32 éves, amikor először megbízást kapott egy antarktiszi expedíció megszervezésére.
Miután 1901 márciusában vízre bocsátotta a Discovery nevű hajóját, gondosan kiválogatta a legénységet, s gondoskodott a felszerelésről, célba vette a Déli-sarkot. A fellépő hóvakság és az élelemhiány azonban lehetetlenné tette az Antarktisz meghódítását.
Scott második déli-sarki expedíciója – néhány éven át tartó felkészülés után – 1910. június 1-én egy Londonból induló hajó fedélzetén vette kezdetét. Ekkor azonban már nem csupán az időjárás viszontagságaival, hanem a norvég vetélytárssal, Amundsennel is meg kellett küzdenie.
A két felfedező 1911 októberében ugyanabból az alaptáborból indult el, azonban más-más felszereléssel. Míg a norvégok sítalpakon és kutyaszánokkal keltek útra, addig Scott, valamint négy társa motorosszánnal és pónilovakkal próbálkozott. Az embertelen versenyfutást végül Amundsenék nyerték meg.
Scott az átélt csalódást a következőképpen írta le: „Bowers megpillantott előttünk egy fekete foltot, ami nem hasonlított természetes hóképződményhez. Nemsokára észre vettük a szánkó és sítalpnyomokat, valamint a kutyák mancsainak nyomát – ez mindent elmondott. A norvégok megelőztek minket, Amundsen az első a sarkon!”
Az angol csapat még az alaptáborba sem tudott visszajutni. 1912 márciusában a visszaúton halálra fagytak. Holttestükre csak hónapokkal később egy angol kutatócsoport talált rá.