George Stephenson, a gőzmozdony feltalálója

1781. június 9-én egy szegény wylami család gyermekeként született George Stephenson, a gőzmozdony feltalálója. Stephenson gőzhajtású járműve először 1825-ben a Stockton és Darlington közötti 14 kilométeres szárnytávon debütált.
1781. június 9-én egy szegény wylami család gyermekeként született George Stephenson, a gőzmozdony feltalálója. George kezdetben – apjához hasonlóan – a szénbányában gépkezelőként dolgozott, majd az esti tagozaton folytatott tanulmányainak köszönhetően mérnök lett belőle.
Stephenson 1815-ben, – Davy-vel egy időben – először biztonsági bányászlámpát készített, majd ezt követően gőzmozdony tervezésével foglalkozott. Noha 1804-ben Richard Trevithick, 1808-ban Timothy Hackworth, 1812-ben John Blenkinsop, 1813-ban William Hedley már konstruált gőzhajtású járművet, az igazi áttörést mégis Stephenson lokomotívja jelentette.
Stephenson gőzmozdonya először az 1825 őszén Stockton és Darlington között megnyitott 14 kilométeres szárnyvonalon debütált. A szénnel, valamint búzával fűtött, 38 kocsiból álló szerelvényen mintegy 600 utas számára volt hely.
Noha kezdetben az aggályoskodók különböző kifogásokat emeltek a gőzmozdony üzembe helyezése ellen, később mindenki számára egyértelművé vált, hogy a lokomotív a maga helyenként óránkénti 24 kilométeres sebességével forradalmasította a közlekedést. A gőzmozdony jelentősége nem csupán gyorsaságában rejlett, hanem hogy nagyobb teher szállítására is alkalmas volt.
Az 1848 augusztusában elhunyt mérnök elismertségét mutatja, hogy számtalan európai nagyvárosban állítottak számára emlékművet, így például Budapesten a Keleti pályaudvarnál.