Feltárták a világ legrégebbi keresztény szentélyét

A világ legrégebbi keresztény szentélyét fedezték fel Jordániában, a rihabi Szent György-templom alatti barlangrendszerben.
„Meggyőződésünk szerint ez lehetett az első keresztény templom a világon, amely Kr. u. 33 és 70 között épülhetett” – mondta Abdul Káder Huszan, a rihabi régészeti központ vezetője.
A tudós csodálatosnak nevezte a felfedezést, hozzátéve, a régészek bizonyítékokat találtak arra nézve, hogy a szentély menedéket nyújtott a korai keresztényeknek – Krisztus 70 tanítványának.
Mint a Szent György-templom mozaikján olvasható, a hetven tanítvány Jeruzsálemből a keresztényüldözések elől menekült el, s Jordánia északi részén, Rihabban talált menedékre.
Történelmi forrásokat idézve Huszein rámutatott, hogy a hetven tanítvány titkon gyakorolta vallását a földalatti szentélyben.
„Véleményünk szerint mindaddig nem hagyták el a barlangot, amíg a római császárok nem vették fel a kereszténységet. Ekkor építették a Szent György-templomot” – mondta.
A Szent György-templomot, amelyet a világ legrégebbi „valódi” templomának tartanak, Kr.u. 230 körül építették. Ezt a titulust mindössze az a szentély vitathatja el, amelyet szintén a III. században építettek, s 1998-ban tártak fel a jordániai Akabában.
A régész szerint a barlang melletti temető is értékes információval szolgál. Ott ugyanis a III. és a VII. század között készült cserépedényeket találtak.
A leletek tanúsága szerint az első keresztények s leszármazottaik a késő római korig éltek a térségben. A barlang lakóhelyként is szolgált a korai keresztényeknek. A régészek feltártak egy mély alagutat is, amelyen keresztül a hetven remete vízhez jutott. Rihabban eddig mintegy 30 templomot tártak fel.