Ókori lóversenypályát tártak fel Olympia városánál
Szenzációs régészeti leletre, egy antik lóversenypályára bukkantak német kutatók a görögországi Olympia városánál.
A Német Régészeti Intézet kutatócsoportja – amelynek a neves sporttörténész, Norbert Müller is tagja volt – július elején talált rá az antik Olympia egykori legnagyobb sportpályájára, mégpedig egy lóversenypályára. A kutatásokhoz a legkorszerűbb geofizikai eszközöket használták, s ezek segítségével sikerült bemérni az egykori hippodrom pontos helyét és kiterjedését.
A kutatások során a német archeológusok és történészek feltűnő, egyenes vonalú, csaknem 200 méter hosszúságú „pályákat” találtak. Feltételezések szerint a tulajdonképpeni „startistálló” – 24 fogat számára – egy környező domb alatt helyezkedett el.
Az egykori lóversenypályának mostanáig csak írásos nyomai voltak, régészetileg – eddig – semmit nem sikerült bizonyítani. Mindezzel összefüggésben Norbert Müller sporttörténész most rendkívüli szenzációról beszélt, s annak a nézetnek adott hangot, hogy a legújabb régészeti lelet jelentősége hasonló ahhoz, mint amikor régészek 50 évvel ezelőtt rábukkantak Olympia antik stadionjaira.
A kutatók szerint a lóversenypálya Olympiában az akkori legnagyobb sportlétesítmény volt. Mostanáig az a vélemény tartotta magát, hogy az antik lóversenypályát egy folyó egyszerűen elmosta.
Az első olimpiai játékokat a hagyomány szerint i. e. 776-ban tartották a Peloponnészosz-félsziget közepén fekvő városban, s ettől kezdve rendszeresen megrendezték.
Olympia ma Görögország legjelentősebb régészeti helyszíne. Az olympiai ásatási területen valamikor az olimpiai falu volt, fürdőkkel, szállásokkal, éttermekkel, edzőtermekkel, szentélyekkel és a sportlétesítményekkel.