Megújul Babits autogramfala

Felújítják az esztergomi Babits-villát. A munkálatok miatt ideiglenesen bezár az esztergomi Előhegyen található műemléképület, amelynek kiemelt nevezetessége az úgynevezett autogramfal. Csakhogy a fal ötlete nem Babitstól származik.
Az esztergomi házat Babits Mihály feleségével, Török Sophie-val 1924-ben vásárolta. A mostani felújítással a költő születésének 125. évfordulójára, november 26-ra szeretnének elkészülni – mondta Horváth István, a Balassa Múzeum igazgatója.
Az egyszerű nyári lakot a költő és felesége folyamatosan bővítette, ahogy Arany Jánostól idézi Babits: “Nem is úgy épült, hogy századokig álljon, csak múló tanyául, mint a fecskefészek”. A házaspár tizenhárom nyarat töltött itt, a költő több jelentős alkotása is a villában született.
Restaurálják többek között azt nevezetes autogramfalat, melyen Radnóti, Illyés, Karinthy és Szabó Lőrinc aláírása is felfedezhető. Babits az autogramfal ötletét egy helybéli barátjától vette. A költő azonban cenzúrázta az aláírásokat. Mint azt a kor híres konferansziéja, Nagy Endre később elárulta, a nem kedvelt, vagy irodalmilag kevéssé becsült vendégeknek puhább rajzszenet adtak, majd a nevet letörölték a falról, míg a megőrzésre szánt szignókat Török Sophie saját kezűleg konzerválta freskófestékkel. Az 1960 óta védett ház aláírásfalát a restaurátorok korábban műanyag lapra kasírozták, most megerősítik a rétegeket.
Az autogramfal ötletét Babits Mihály az Einczinger-pince emlékfalának nyomán “honosította” meg saját előhegyi házában. Az esztergomi Bánomi úton állt az Einczinger pince, ahol egy aláírásfal őrizte a család vendégeinek kézjegyét, így Babits Mihályét is. Ez a fal ma már nem áll. Többen készítettek róla fotókat, amelyek dokumentálják az eredeti állapotot, de közel sem pótolják azt. Az autogramok íróktól, költőktől, kritikusoktól, a Vajda János Társaság tagjaitól, országos hírű magyar festőktől, grafikusoktól, az Ex Libris Társaság tagjaitól, esztergomi és pesti tanároktól, banktisztviselőktől, közeli rokonoktól származnak.
Az Einczinger-falról készült egy ügyesen megszerkesztett másolat. A restaurátornak készülő cserkésztiszt, Szivós Gábor vezetésével, a helyi 14. számú Holló cserkészcsapat tagjai, 1997 februárjában, 50 db pauszpapírra elkészítették az emlékmű fal mását. Jóllehet vannak olyan aláírások, amelyeket nehezen lehet elolvasni, és adódnak olyanok is, ahol ugyan olvasható az írás, csak a személy kilétét nem sikerült megállapítani.
Kapcsolódó oldal: http://www.einczinger.hu