Idõzített bomba

Csütörtöki sorozatunk: tanulságok sakklépésben. Lássuk, mi történik, ha a győzelem, vagy legalábbis a béke megszolgált pillanatának közeledtével megfeledkezünk a körültekintésről.
Csütörtöki sorozatunk: tanulságok sakklépésben
Papp Márió
mesterjelölt rovata
Vajon mikor ül el a harc, mikor ér véget egy háború? Mikor lehetünk biztosak benne, hogy nem csak megtévesztő ábránd a béke? Hogy nem csupán átmeneti nyugvás téveszt meg minket, ringat hamis biztonság érzetébe? Akár a legközvetlenebb múlt is számtalan példával szolgál, hogy hány áldozatot követelhet egy netán már évtizede eldőltnek hitt küzdelem. Sőt! Számtalanszor nem csupán a részek, de maga az egész is kockán foroghat.
A fegyverzaj elültével sok biztos győztes kezéből csúszott ki már ellenfele az utolsó utáni pillanatban. Vagy éppen fordítva: kiegyenlített erők békés kimenetelű egyezkedését hányan, de hányan szalasztották el, váltak vesztessé villámcsapásszerű hirtelenséggel. A sors! Igen, a sorsot illik ilyenkor emlegetni, hibáztatni, tetemrehívni. Ám az a bizonyos megnevezhetetlen végzet, arctalan elrendeltetés nagyon is tetten érhető, ha az ember elfogulatlanul vizsgálja az ilyen eseteket. A sors szerepét ugyanis ellenfelünk előrelátása testesíti meg. Ő helyezett el időzített bombákat jó előre kiszámíthatóan haladó utunkon. Ahogy ezt mi is megtehettük. Volna. Ám, ha már az aktív cselekvés lehetőségével nem éltünk, legalább ne feledkezzünk meg a lehetséges lapuló, konzervált veszélyekről. A győzelem, vagy legalábbis a béke megszolgált pillanatának közeledtével se feledkezzünk meg a körültekintésről. Ahelyett, hogy gyanútlanul rásétáljunk a nekünk szánt, ránk várakozó időzített bombára. Aztán ugyanis már késő lesz!
Conquest a sötét bábokat vezetve 1989 egyik versenyén, Guasdalban jól látta, ahogy ellenfele, S. Mohr is, hogy a harcnak vége. 1, – Kc1 2, g7 b1V 3, g8V csak amolyan levezető-lazító gyakorlat a békekötés előtt.
Hacsak…
Hacsak sötét nem helyez ellenfele útjába egy időzített bombát! 1, – He6! és világos akár fel is adhatná: a bomba kikerülhetetlenül végez vele. Ha a gyalogot tolja 2, Kf6 után, akkor azért áldozva magát egyszerűen győzelemre segíti sötétet az időben érkezett fi gura. Ha azonban 2, Kxe6 következik, akkor kezd csak igazán működni az időzítő szerkezet, hogy a 2, – Kc1 3, g7 b1V 4, g8V után beállt békében, a legváratlanabb pillanatban robbanjon: 4, – Va2+! és mindennek vége.
A sorozat további részei:
Amiről Voltaire megfeledkezett
Mit jelent a moaré?
Maga oda szúr, ahova néz?
Õsi magyar harcmodor
Forrás: Egy pornográf történet – tanulságok sakklépésben
Megjelent a Flaccus kiadó gondozásában