Hiányosak az ismereteink a klímaváltozásról

A magyar lakosság tisztában van az éghajlatváltozás fogalmával és lényegével, ám annak elsősorban csak a rövidtávú és közvetlen hatásait ismeri, míg az igazi veszélyeket rejtő hosszú távú és közvetett hatásokkal csak kevesen vannak tisztában– derült ki egy új kutatásából, amely hazánk lakosságának klímaváltozással kapcsolatos ismereteit mérte fel.
A kutatás során 2008. májusában reprezentatív mintán a 15 éves és idősebb magyar lakosság véleményét kérdezték meg. A kutatást a Greenpeace, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a WWF Magyarország és a Cognative Kft közösen végezték. A felmérés eredményei alapján kiderült, hogy a klímaváltozásról gyakorlatilag mindenki hallott már (96%), statisztikai szempontból elhanyagolható azok aránya, akik semmit sem tudnak róla.
Arra a kérdésre, hogy milyen hatásait ismerik a klímaváltozásnak, elsősorban természeti következményeket és veszélyeket említettek (a válaszadók 82%-a említ valamit ezen témakörben), úgymint elsivatagosodás (28%), évszakok összemosódása (21%), szélsőséges időjárási viszonyok kialakulása (20%) és a legtöbbször ezekből következő természeti katasztrófák megszaporodása (21%). Mindeközben közvetett és hosszú távú hatásokat (pl. növény- és állatfajok kihalása 7%, éhínség, vízhiány 4%) csak kevesen említettek, ami azt jelzi, hogy ezek a következmények még nem kerültek a köztudatba.
A klímaváltozás közvetett és hosszú távú hatásainak alacsony ismeretére utal az is, hogy amikor 18 különböző lehetséges veszélyt soroltak fel a kérdezők, a veszélyességi rangsorban az első hat legveszélyesebb következmény között mindössze egy közvetett hatás jelent meg, mégpedig az éhínség, vízhiány, a többi a klímaváltozás természeti következményeit foglalta magában.
A klímaváltozás lehetséges következményei közül legkevésbé veszélyesnek egy új népvándorlást (éghajlati menekültek), a szegények / gazdagok közötti különbségek növekedését és a potenciális háborús konfliktusok kialakulását tartották.
A lakosság többsége, bevallása szerint, a klímaváltozás mérséklése érdekében eddig leginkább a hagyományos izzók takarékosra történő cseréjét tette meg (57%), bár feltételezhetően ennek elsődleges motivációja anyagi természetű és nem környezettudatosságból fakad.
A gyors anyagi megtérülés döntő szempont
A válaszokból kitűnik, hogy a környezettudatossági lépések között csupa olyan szerepel (pl. tartós háztartási gép cseréjekor az energiatakarékosabb választása 39%), amelyeknek gyakorlatilag azonnali gazdasági eredménye is van, mindeközben a kényelmi faktor megjelenése már jelentős hátrányt jelenthet (pl. az autóval történő közlekedés korlátozása korántsem olyan népszerű, mint a fentebb sorolt környezettudatossági lépések).
A kutatásból az is kiderül, hogy az emberek több, mint fele nagyon fontosnak tartja a zöld civil szervezetek fellépését az éghajlatvédelem ügyében. Leginkább azt várják el a zöldektől, hogy lépjenek fel a környezetszennyező vállalatokkal szemben, széles körben tájékoztassák a lakosságot és szükség esetén a politikusokra is gyakoroljanak nyomást.
Gergely Ferenc, a kutatást végző Cognative Kft. ügyvezető igazgatója szerint “Mindez visszaigazolja korábbi környezettudatosság tárgyában végzett kutatásunk egyik alapvető tanulságát, miszerint a lakosságban erőteljes kommunikáció hiányában csekély mértékben tudatosulnak valamely természeti jelenség vagy az emberi tevékenység közvetett, illetve hosszú távú hatásai”.
A kutatás részletes eredményei megtekinthetők itt >>