A világ legnagyobb mágnese

A világ legnagyobb mágnese az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet, a CERN központjában. Részletes bemutatása olvasható a National Geographic Magazin szeptemberi számában
2007. február 8-án készült kép a világ legnagyobb mágneséről az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet, a CERN franciaországi Cessyben lévő központjában. 2008. szeptember 10-én első ízben száguld körbe részecskék milliárdjaiból álló protonnyaláb a CERN új szupergyorsítójában, a Nagy Hadronütköztetőben (LHC – Large Hadron Collider).
Fotó: Salvatore Di Nolfi
Elérkezett a nap, amikor e közel 27 kilométer kerületű föld alatti gyűrűben útjára indíthatnak két ellenkező irányba suhanó részecskenyalábot. A gyorsító belsejében több mint ezer, kolbászkarikaként összefűzött, csaknem abszolút nulla fokra lehűtött mágneshenger irányítja a részecskéket. Majd azon a négy ponton, ahol a két nyaláb találkozik, a részecskék közel fénysebességgel csapódnak egymásnak. S ha minden jól sikerül, ebben a heves ütközésben az anyag energiává alakul, majd érdekes új részecskék sokasága születik belőle – talán még eddig sohasem látottak is. Voltaképpen ez a kísérleti részecskefizika veleje: önmagával ütköztetjük az anyagot, s kíváncsian várjuk, mi sül ki belőle.
A szupergyorsító részletes bemutatása olvasható a National Geographic Magazin 2008. szeptemberi számában.