Szobor-sztorik 1. – Szoborpark

Tizenöt esztendővel ezelőtt, 1993 őszén nyitotta meg kapuit a Tétényi-fennsíkon a Memento Park, teljes nevén az Egy Mondat a Zsarnokságról Szoborpark. Évente legalább 50 ezren keresik fel.
A park első számű tervezője, Eleöd Ákos építész kifejtette: “Ez a park a diktatúráról szól, de abban a pillanatban, amikor ez kimondható, leírható, megépíthető, a park már a demokráciáról szól, mert csak a demokrácia képes megadni annak a lehetőségét, hogy szabadon gondolkozhassunk a diktatúráról, vagy éppen a demokráciáról, vagy bármiről.” Az építész hangsúlyozta, hogy a Szoborpark egymástól jelentős távolságban lévő szellemi irányzatok összecsengő értékítélete szerint is példát mutat a kényes téma kulturált, elegáns feldolgozására.
A Memento Park két részből áll: egyik része az Egy Mondat a Zsarnokságról Park, közismert nevén a Szoborpark. Ennek szervesen kapcsolódó, tematikus folytatása a trapéz alakú Tanú tér. Az épületek koridéző, atmoszférikus belső tere foglalja magába azokat a kulturális, oktatási és idegenforgalmi egységeket, amelyek – a modern múzeumi funkció jegyében – egyebek mellett kapcsolódó időszaki kiállításoknak, filmvetítéseknek, tematikus tanácskozásoknak, előadásoknak, kihelyezett történelemóráknak adnak helyet, valamint kulturális ajándéktárgyak kínálatával várják a látogatókat.
A Szoborpark bejáratával szemben az egykori Felvonulási tér dísztribünje áll, tetején a ledöntött Sztálin-szobor csonkjával, a csizmával. A megközelítőleg 50 nagyméretű köztéri szobor között megtekinthető többek között a Magyar-szovjet barátság, a Felszabadulás allegorikus emlékműve, munkásmozgalmi személyiségek és a szovjet Vörös Hadsereg katonáinak szobrai. Itt található Lenin, Marx és Engels, Dimitrov, Osztyapenko kapitány, Kun Béla és sok más “kommunista hős” emlékműve.