A „Sárga Házból” az Akadémiára

Magyar Tudományos Akadémia gondozásába kerül az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet muzeális értékű gyűjteménye.
A kollekciót (Pszichiátriai Képtár és Múzeum) dr. Selig Árpád (1880-1929) elmeszakorvos hozta létre az 1910-1920-as években, amikor a , , Lipót” orvosaként betegei alkotásait kezdte el gyűjteni. Jelenleg mintegy 130 festmény és grafika, valamint számos írásos anyag található a gyűjteményben, amely két részre oszlik: az intézetben kezelt elismert művészek alkotásaiból, valamint a nem hivatásos alkotók műveiből áll. Az alkotók többsége amatőr volt, akik spontán, , , öngyógyító” módon jelenítették meg látomásaikat.
A hivatásos alkotók múvei közül a gyűjtemény egyebek között Zórád Géza festőművész néhány képét, Nemes Lampérth József egyik Párizsban készült tusrajzát is tartalmazza. A , , Lipót” lakója volt nyolc éven át Gulácsy Lajos is, ám a festőművésznek ekkor már annyira súlyos volt az állapota, hogy nemigen alkotott, a gyűjtemény így csupán a kórrajzát őrzi. A kollekcióban megtalálható Báthory Erzsébet perének 1611-es jegyzőkönyve, de akad Matuska Szilvesztertől is néhány rajz és festmény. A gyűjtemény egyik legérdekesebb darabja a Szálasi Ferencről 1939-ben készített igazságügyi elmeszakértői vélemény.