A rakétaember elhalsztotta repülését
Nemrégiben beszámoltunk arról, hogy elképesztő mutatványra készül a rakétaember. Madár módjára át akar repülni Franciaországból Angliába. Az utazás szeptember 24-én lett volna a National Geographic Channel élő közvetítésével, de az időjárás miatt a repülést másnap kísérli meg. Eszerint az élő közvetítés szeptember 25. Csütörtök 14:30-kor várható.
Idén szeptemberben egy ember kockára teszi az életét, hogy megkísérelje a lehetetlent: madár módjára átrepülni Franciaországból Angliába egy olyan eszköz segítségével, mellyel még soha senki nem próbált meg ekkora távolságot legyőzni.
A „Rakétaembernek” is becézett Rossy terve a következő: több mint háromezer méteres magasságban kiugrik egy repülőgépből, beindítja a szárnyain található sugárhajtóműveket, majd több mint 190 kilométeres óránkénti sebességgel átvitorlázik a La Manche-csatorna felett. Bár a terv egyedülálló, Rossy bizonyos értelemben mégis kitaposott ösvényen halad majd: a francia pilóta, Louis Blériot útvonalát fogja követni, aki repülőgépével 99 évvel ezelőtt elsőként repülte át az Angliát Franciaországtól elválasztó tengerszorost.
A National Geographic Channel kamerái Rossy – mintegy 15 percesre tervezett – repülésének minden pillanatát dokumentálni fogják, a Calais mellőli starttól kezdve egészen a doveri landolásig. A páratlan kísérletet az érdeklődők az interneten élőben is nyomon követhetik a www.natgeotv.com/jetman oldalon.
A történelmi légiutazás sikeres megvalósítása érdekében Rossynak számos újonnan felmerülő akadályt és nehézséget kell legyőznie, hiszen szerkezetével korábban még soha nem töltött nyolc percnél többet a levegőben. A szárnyak tömegének és méretének jelentőségét jól illusztrálja a tény, hogy a velük megtehető távolságot még a rájuk szerelt apró kamerák is jelentősen befolyásolhatják – csökkenthetik –, így nem csoda, hogy a szerkezet finomhangolásán Rossy még ezekben a napokban is dolgozik. Az időjárási körülmények szintén hatással lehetnek a vállalkozás sikerére.
Rossy szárnyai körülbelül 55 kilogrammot nyomnak, s levegőben tartásukról négy egyszerű, kerozinnal működtetett sugárhajtómű gondoskodik. A kormány szerepét a pilóta feje és háta tölti be, melyek megfelelő mozgatásával az „emberi gépmadár” néhány lenyűgöző akrobata mutatványra is képes. Rossy felszerelését a szárnyakon kívül speciális ruházat, bukósisak és ejtőrenyő teszik teljessé, melyeknek nemcsak az elemekkel, hanem a testétől alig néhány centiméterre található négy turbinával szemben is védelmet kell nyújtaniuk számára.
Rossy útját egy helikopter követi majd a csatorna felett, légifelvételeket szolgáltatva a rendhagyó kalandról. A National Geographic Channel segítségével legyen ön is tanúja Rossy történelmi repülésének!
Forrás: National Geographic Channel és Nat Geo Wild
Kapcsolódó cikkünk: