Megőrizte a talajvíz az avar kori kutat
A Kárpát-medence népvándorlás kori növényvilágának leírásához is adalékot jelenthet az a Sió-parti avar település, amelynek feltárását a közelmúltban fejezték be szekszárdi régészek.
A szekszárdi Wosinsky Mór Múzeum munkatársai 2008 tavaszán fedezték fel Siófok közelében, a Sió-csatorna déli partján egy avar kori település maradványait. A feltárást augusztus elején kezdték, és szeptember végén fejezték be. A település körülbelül 200-250 fős lakosságú falu lehetett.
A 16 ezer négyzetméternyi, mintegy másfél hektárnyi területen 340 objektum, többek között 12 gödörház került felszínre. A gödörházak félig földbe ásott négyzet vagy téglalap alaprajzú házak voltak, sarkaikban kettő-hat cölöplyukkal, agyagból vagy kőből épített kemencével. Mellettük tárológödröket, a település határán pedig karámárkokat találtak. Ez utóbbi arra utal, hogy egy nagyállattartó, egyben földműves népesség élt itt.
A szekszárdi régészek több kutat is feltártak, amelyek közül háromnak a fabélését konzerválta a talajvíz. Ez egyrészt azért érdekes, mert a Kárpát-medencében kevés faszerkezet maradt fenn épen, másrészt az évgyűrűkből akár évre pontosan is meg lehet határozni a fa, és így a település korát. A kutakból vett földminta vizsgálata ugyancsak beszédes lehet, hiszen a föld pollen- illetve magmaradványokat őrizhet. Ez a vizsgálat a kor növényvilágának ismeretéhez jelenthet újabb adalékokat.
A leletanyagot a Wosinsky Múzeum 2009-ben kiállításon tervezi bemutatni.