Bejárat a maják földalatti birodalmába
Régészek bejelentették, hogy tizennégy barlangon átívelő labirintusrendszert fedeztek fel a mexikói Yucatán félszigeten kőtemplomokkal, piramisokkal, amelyek közül néhány a víz alatt van.
Írta: Szabados Melinda
A lelet szakértő felfedezői azon tűnődnek, vajon a maják legendája sugalmazta ezt a földalatti épületegyüttest, vagy fordítva, ehhez a díszlethez íródott a történet? A maja mítosz szerint ugyanis, a halottak lelkeinek egy sötétben is élesen látó kutyát kell követni ijesztő és vizes útvonalon. Számtalan megpróbáltatást kell elviselniük, mielőtt megpihenhetnek a túlvilágon. A szent könyv, a Popul Vuh részletesen elmeséli nekünk a tekervényes utazást szivárgó véren, denevéreken és pókokon keresztül, aminek vége Xibalba, a túlvilág.
A nemrég megtalált barlangok egyikében, a kutatók felfedeztek egy közel 90 méter hosszú betonutat, ami egy vízben álló oszlopnál ér véget. A fél éve a Yucatán-félszigeten. Dolgozó csapat papok szobrait is megtalálta a barlangokban. Ma még ez egy ígéretes kezdet, egy nyom a vízhez közeli, vagy víz alatti templomok feltárásához – tájékoztatott Guillermo de Anda, a kutatás vezetője. Valószínűleg egy nagyon bonyolult rítus háttereként készítették ezeket az építményeket, amelyek a halállal, élettel, és emberáldozattal foglalkoztak.
A mai Dél-Mexikóból délre Guatemal és Belize határvidékén elterülő Maja kultúrának i.sz. 250-től 900-ig volt virágkora, amíg a civilizáció titokzatos módon összeomlott. A régészek eddig Tahtzibichen faluban, Méridabában Yucatán állam fővárosában tártak fel templomokat és piramisokat. A legöregebb talált tárgy egy ezerkilencszáz éves edény. A többi, fedél nélküli agyagedények és szobrok az i.sz. 750-850 körüli időből valók. Vannak még emberi maradványok és kerámiák is a helyszínen.
Mítosz és valóság
A barlangok természetes bejáratok, és miért ne vezethetnének más birodalmakba. Miért ne lehetne út a sötétségbe, rémületbe, a szörnyek világába? Ez nincs ellentétben a maja mítosszal, ezért ihlethette a templomokat.
William Saturno a Bostoni Egyetem maja szakértője szerint a templomok útvesztője, a történet nyomán épült. „Biztos vagyok benne, hogy a mítoszok éltek először, és a barlangok újra megerősítették a maják széles idő- és térlegendáját, ” mondta Saturno. Ők hittek abban, hogy a valóságnak sok rétege van. Az élet és halál közti átjáró nagyon fontos volt számukra.
Forrás: nationalgeographic.com
Fotó: Tammara Thomsen