Hollandia gátjai

A holland gátrendszert az Amerikai Mérnökök Szövetsége a Modern Világ Hét Csodája közt tartja számon.
Hollandia – Európa egyik leggazdagabb és legsűrűbben lakott országa. Van azonban egy nagy baja: területének egynegyede a tenger szintje alatt fekszik.
A kiszámíthatatlan Északi-tenger gyilkos vihardagályai a történelem során már több tízezer ember életét oltották ki, és több ezer négyzetkilométernyi termőterületet változtattak pusztasággá.
A hollandok azonban nem hátráltak meg a természet erői előtt, és a legmodernebb technikát bevetve egy hatalmas gátrendszert emeltek országuk védelmére. A Hollandia déli területén utoljára 1953-ban söpörte el Északi-tenger a gátakat. Akkor a katasztrófa közel kétezer emberéletet követelt. Ez után kezdődött meg az úgynevezett Delta terv, ami egy új gátrendszer építését jelentette. Az 1980-as évekre készült el. Az alkotást az Amerikai Mérnökök Szövetsége a Modern Világ Hét Csodája közt tartja számon.
Az azonban kérdéses, hogy a bravúros alkotás a globális felmelegedés következtében fokozatosan emelkedő tengerszint ellen meddig képes hatékony védelmet nyújtani…
A National Geographic Channel a Különleges építmények sorozatban mutatja be a gátat.
Mikor látható?
Október 17. péntek, 20:00; 2:00;
október 20. hétfő, 11:00