Firenze – rövid „séta” a reneszánsz bölcsőjében
Az észak olasz város történelme Kr. előtt 59-ben „kezdődött”, ekkor alapították a rómaiak.
Neve kapcsán, viszont mégsem az antik, hanem a fényűző reneszánsz világ, annak „megteremtése” jut eszünkbe, olyan nevekkel, mint: a Mediciek, Boccaccio, Michelangelo, Petrarca, Raffaello … Képzeletbeli utunkra régi képes levelezőlapokat hívjunk segítségül.
Írta: Hatvani Márk
A vallási központ az Érseki palota, a Battistero, a Dóm és a Campanile által határolható körbe. Ez a rész a város természetes urbanisztikai központja, számos olyan utca érkezési pontja, amelyek közül mindegyik páratlan díszletek távlatait kínálja a látogatóknak. Ez az épületegyüttes évszázadok óta a város jelképe, hiszen egy kereskedőváros gazdagsága és törekvéseinek célja éppúgy kifejeződésre jutnak, mint a művészet és a kultúra.
A római keresztény harmadik legnagyobb katedrálisa ( gótikus ) mellett található a Battistero, azaz a Keresztelőkápolna. Igaz római alapokon nyugszik, de a reneszánsz stílusjegy Ghiberti keleti kapuzatán szépen érvényesül. 27 évig dolgozott a tíz keret nélküli képmezőn a művész, melyek ugyanannyi bibliai történetet keltenek életre. A perspektíva, a klasszikus világ felidézése, az aranyozással hangsúlyozott rendkívüli finomságú cizellálás 50 évvel megalkotásuk után, arra késztették Michelangelot, hogy a „Paradicsomhoz méltó kapu”-nak minősítse az alkotást. A Szent Márk kolostor reneszánsz jegyeivel méltón illeszkedik be a Medici városrészbe. 1437-ben Michelozzo változtatta a régi kolostort ilyen pompássá, és ettől kezdve a firenzei kultúra egyik legfontosabb központja lett. Ma Fra Angeliconak szentelt múzeum található benne.
A politikai, társadalmi élet központi szintere a Városháza tér, melynek legfőbb ékessége a Palazzo Vecchio, azaz a Palota ( Városháza ). Az épületet durván faragott terméskővel kirakott fal jellemzi, amely látványos tanúbizonysága volt az általa képviselt város hatalmának. A csipkézett párkány fölött kiugrik a torony – kétségtelenül nehéz építészeti megoldás. A palota udvarának falait pedig, osztrák városok freskóival díszítették ( kevés ilyen reneszánsz munka van ). Az épületben található az Ötszázak Terme, a döntéshozás egykori legfőbb színtere, megannyi Vasari alkotás látható.
A kereskedelmi központ világa a Ponte Vecchiohoz kötődik. A Régi Híd legkeskenyebb folyásánál szeli át az Arnot. Firenze legrégibb hídja, és az egyetlen olyan híd, amely megmenekült a II. világháborúban a németek aknáitól. A Mediciek idején a hidat az aranyművesek tartották fenn, akik a hídon nyitották meg boltjaikat.Amikor a Mediciek átköltöztek a Pitti palotába, azt a feladatot adták Vasarinak, hogy építsen egy folyosót, ami összeköti a közigazgatási hivatalokat. Ez, az 1 km hosszú légi út is itt, az aranyművesek boltjai felett haladt ( mindez, jól megfigyelhető a képeslapon ).