Prométheusz nyomában – a tűzgyújtás mestersége
790 ezer éve az emberiség már ismerte a tűzgyújtás technológiáját, ami lehetővé tette, hogy Afrikából Európába vándoroljon.
A régészek szerint az emberiség történetében fordulópontot jelent a tűzgyújtás technikájának elsajátítása. Így az a tény, hogy a Jordán folyó partján lévő egyik régészeti lelőhelyen talált kovakövek elemzésével a jeruzsálemi Héber Egyetem kutatói megállapították, hogy a korai civilizációk emberei megtanultak tüzet gyújtani, egyben azt is jelenti, hogy távolabbi régiókba is elmerészkedhettek.
A korábbi tudományos álláspontok elsősorban annak adtak hitelt, hogy a tüzet bár ismerték és tudatosan használták afrikai őseink, sőt égő gallyak segítségével át tudták azt transzportálni egyik helyről a másikra, magával a tűzgyújtás technikájával nem rendelkeztek.
A legújabb vizsgálatok, például az izraeli Geser Benot Ja’akovban folyó ásatás 12 archeológiai rétegének feltérképezése más következtetések levonását engedi. A kutatómunka egyazon helyszínen, 12 kultúrán keresztül használt kovakő-maradványokat tárt föl, s bár igazolja a folyamatos használatot, magát az eljárást továbbra is ismeretlen homály fedi. S így bár bizonyított a tűzgyújtás képessége, maga az eljárás ismeretlen.
Amint őseink rendelkeztek a tűzgyújtás képességével, ami menedéket, védelmet, biztonságot, valamint fényt is adott nekik, lehetővé vált, hogy egykori területüktől messzebbre merészkedjenek, s ezt a délről északra történő vándorlást az izraeli lelet is alátámasztja, s igazolódni látszik a Jordán völgyében, mint az egyik legősibb útvonalon történő migráció.
Kapcsolódó cikkeink:
Az emberiség legősibb tűznyomai
Őskori barlangot fedeztek fel Izraelben