Turisztikai luxusfejlesztések az újjáéledő Bagdadban

Az olajipar mellet a turizmus lehetne Irak másik fő húzóágazata a jövőben – az idegenforgalmi fejlesztések között elsőként egy nászutas luxuskomplexum megvalósítását tervezik Bagdad egyik szigetén.
Ha Irak fővárosára, Bagdadra gondolunk, katonai bázisok és romba döntött városrészek képe jelenik meg a szemünk előtt. Az iraki kormány és a turisztikai szövetség azonban már a jövőbe tekint: külföldi befektetőkre számítva luxusszállodák és hozzájuk kapcsolódó kiszolgáló intézmények építését tervezi. A fejlesztések fő helyszíne a fővárost átszelő Tigris folyó egyik szigete lenne. A két négyzetkilométer alapterületű sziget a város déli részén, a szigorúan ellenőrzött zöld zóna (itt helyezkedik el a parlament, a kormány és az amerikai nagykövetség épülete) közelében fekszik, ezért itt az átlagosnál nagyobb a közbiztonság.
A tervek szerint a sziget a mézesheteiket töltő párok fogadására specializálódna. A nászutasok új földi paradicsomában egy luxushotelben, vagy exkluzív villaépületekben szállásolnák el a friss házasokat, akik fürdőzéssel, különféle vízi sportok űzésével vagy golfozással kapcsolódhatnának ki. A turisztikai fejlesztésekért felelős illetékesek azt is fontosnak tartják, hogy az új épületeknek a tradicionális iszlám építészet stílusjegyeinek megtartásával kell felépülniük. Az egyelőre csak tervezőasztalon megálmodott beruházás összértéke 1 és 3 milliárd dollár közötti összegre rúgna.
A sziget egyébként még a nyolcvanas években rendkívüli népszerűségnek örvendett az iraki házasulandók és nászutasok körében: számos esküvői szertartás zajlott itt, és a nászutasok egyik fő belföldi úticéljának számított. Bár a környék ma eléggé lehangoló képet mutat, a sziget napjainkban is a fővárosiak közkedvelt kirándulóhelye, annak ellenére, hogy a belépőjegy fejében jelenleg csupán egy folyóparti sétára nyílik lehetőségük.
Nem csupán kincstári optimizmus sugallja a kormány nagyívű álmait: Irakba az elmúlt félévben 74 milliárd dollár külföldi tőke áramlott be. A fő befektetők listájára az USA mellett Nagy-Britannia, Franciaország, valamint Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emirátusok iratkoztak fel. Az olajipar mellett már a kultúra és az idegenforgalom terén is megcsillant a beruházási lehetőség, ennek jele, hogy az ország középső részén, Bagdadtól délre fekvő szent város, Nedzsef újjáépítése is megkezdődött már. Irak turisztikai potenciálja pedig hatalmas: mind természeti adottságai, mind történelmi emlékei egyedülállóak. A délkelet-anatóliai hegyekből lefutó óriásfolyók, a Tigris és az Eufrátesz völgyében terült el az ókori Mezopotámia, területén egymást követték az ősi és ókori államszerveződések, így a sumér és az akkád civilizáció, majd a babiloni és az asszír birodalom, melyek együttesen több ezer lelőhelyet és történelmi várost hagytak az utókorra – a turizmus várható fellendülésének megannyi zálogát.
Kapcsolódó cikkeink:
65 éve nyílt meg a bagdadi vasútvonal
A demokrácia fogalmait oktatják iraki törzsi vezetőknek