Stabilnak tűnik a világ második legmagasabb épülete Sanghajban

Kínai geológusok kizárják annak a lehetőségét, hogy a sanghaji üzleti negyed megsüllyedne a világ majdani második legmagasabb, 127 emeletes és legalább 632 méter magas épületének, a Shanghai Centernek a megépítése miatt.
A 20. században elsősorban Amerika nagyvárosainak felhőkarcolói versengtek a legmagasabb épület kitüntető címéért. A státuszszimbólumként felfogható vállalkozások jellegzetes üzenetet hordoznak: itt vagyunk, jelen vagyunk, nem lehet minket leírni. Kína különleges szabadkereskedelmi jogokat élvező kikötővárosai pontosan ilyen helyek, élükön a világ egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő – és változó – metropolisával, Sanghajjal. Itt épül föl a világ majdani második legmagasabb épülete, a Shanghai Center.
A mérnöki előírások szerint a 2014-re elkészülő felhőkarcolónak legalább 80 méter mély alapokat kell ásni. A szakértők szerint még az ekkora volumenű építkezés sem veszélyezteti a környező felhőkarcolók talapzatát. Azt viszont, hogy konkrétan milyen alapozást alkalmazzanak, egyelőre még tanulmányozzák.
Kína eddigi legmagasabb felhőkarcolója, a Sanghaji Pénzügyi Világközpont (SWFC), amely 492 méter magas és 101 emeletes, szintén a közelben helyezkedik el. A tervezett építkezés színhelyétől nem messze áll továbbá a város másik emblematikus felhőkarcolója, a világ hatodik legmagasabb épülete, a 421 méter magas, 88 emeletes Csinmao-torony.
Ha a Shanghai Center elkészül, magasságban csak az Egyesült Arab Emirátusokban, Dubaiban épülő Burdzs-torony fogja felülmúlni, amelynek végleges magasságát még mindig titokban tartják. Az építkezés jelenleg 630 méternél tart, de a torony végleges magassága várhatóan a 800 métert is eléri majd.
Kacsolódó cikkeink:
Képek az egy kilométer magas városról
Kínában közlekedik majd a világ leggyorsabb vasútja