A világot látó útleíró
100 éve született Molnár Gábor, akinek kalandos ismeretterjesztő útleírásain egy nemzeték nőtt fel. Amazóniában huszonévesen elvesztette szeme világát, és ezután vált íróvá. Ajka mellett, a Csingervölgyben nyert nyugodalmat.
Az évforduló méltó megünneplésére, és megállítandó, hogy az írói életmű feledésbe vesszen 2007-ben megalakult a Molnár Gábor Baráti Társaság. A civil szervezet motorja, Tatai Zoltán, az ELTE egykori geográfusa elmondta, hogy az író a Csingervölgyben, a Bakony lábánál nyert örök nyugodalmat. Innen indult, és akarata volt ide visszatérni. Az ünnepi program része volt Molnár Gábor sírjának megkoszorúzása, és emléktábla avatása a Városi múzeumnál.
December 02.-án Ajka város tudományos emlékülésnek adott otthont.
A konferencia előadói között Persányi Miklós a Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatója az utazók adományairól szólt. Előadásában kiemelte, hogy gyerekként falta a Molnár-könyveket, és picit talán ez is oka életútja alakulásának. Az állatok beszerzése egyébként ma sem könnyű – mondta, egy fiatal elefánt Budapestre szállítása például, több tízmillió forint volna (lesz?).
Mit gondolunk ma egy vadász íróról, vagy magáról a vadászatról – tette fel kérdést a főigazgató. Sokan idegenkednek az állatokat elejtő embertől. De – amellett, hogy a vadgazdálkodásnak ma is része a vadállomány szabályozása – nem szabad mai értékrendünkkel ítéletet mondani régi eseményekről.
A National Geographic Online-t Rigóczki Csaba képviselte. Ő a szerző tudományos ismeretterjesztő munkásságáról szólt. Életképes lehet-e az útleírás műfaj a mai színes és zajos médiavilágban? Az előadás tartalmát a közeljövőben publikáljuk.
A fentieken kívül szólt többek között a nyelvész, a geológus, a magatartáskutató. Tanulmányaik, és más, a konferencián el nem hangzott dolgozatok egy ez alkalomból megjelent kiadványban olvashatók.
Furcsa, felemelő érzés hallgatni, hogy méltatják nagyapámat – mondja Molnár Márton az unoka.
A záró előadást a Molnár Gábor nevét felvevő iskola pedagógusa, Szírmainé Vinkelmann Amália tartotta. Beszámolt arról, hogy sérült gyerekekkel foglalkozó intézményük büszkén választotta Molnárt, aki fogyatékával is teljes életet élt.
A Molnár Gábor Tudományos Emlékülés Előadásai
Molnár Gábor a XX. Század népszerű jeles magyar írója
Egy álom megvalósul – Molnár Gábor írói pályájáról
Gondolatok és vallomások Molnár Gábor írásművészetéről
Mesemondó az Amazonas partjáról
Mitosz és valóság között, Molnár Gábor első brazíliai útjához
/1930 – 1932 / társadalomszemlélete
Molnár Gábor és az állatkert kapcsolata
Molnár Gábor nyomában Mongóliában
Környezeti- és társadalom-földrajzi gondolatok Molnár Gábor műveiben
Molnár Gábor „Kalandok a brazíliai őserdőben” c. könyvének felhasználása általános iskolai felső tagozatos oktatásban
Molnár Gábor helye a magatartás – orvoslásban
Iskola, ahol fontosak a hagyományok