Régészeti turizmus? Irány Macedónia!

Skopje közelében helyreállítanak egy neolitikumból származó falut. A projekt célja a régészeti turizmus fellendítése Macedóniában.
A 2 millió lakosú balkáni ország tengerpart híján is gazdag természeti kincsekben, ám vadregényes hegyvidékei mindezidáig nem vonzották a turisták seregeit. A macedónok ezért az ország régészeti kincseinek a nagyközönség elé tárásával próbálják meg fellendíteni az idegenforgalmat.
Nemrégiben nyitotta meg kapuit a főváros, Skopje közelében egy szabadtéri régészeti múzeum, amelynek területén újkőkori házak rekonstrukcióit mutatják be. A még 1961-ben felfedezett Tumba Mad¾ari nevű település Macedónia egyik leghíresebb újkőkori régészeti lelőhelye, innen került ugyanis elő egy – Galemata majkának, azaz nagy anyácskának nevezett – kerámiafigura, amelynek másolataiból szuvenírként olyan mennyiséget adtak már el, hogy az szinte az ország szimbólumává vált. A dombtetőn elhelyezkedő falut mintegy hatezer évvel ezelőtt alapították, és 1700 éven keresztül lakták. A feltárt épületek – köztük egy szentély – és a gazdag leletanyag arról tanúskodnak, hogy a település a maga idejében gazdasági és kulturális központ szerepét töltötte be.
A rekonstrukciós projekt keretében a feltárt neolitikus falu alapjain több ütemben épülnek fel a korabelivel megegyező küllemű, fából, nádból és agyagból készült házak. A házakban a leletanyag legszebb darabjainak másolatai, valamint korhű viseletbe öltöztetett emberalakok is helyet kapnak.
Decembertől megtekinthető lesz egy másik hasonlóan izgalmas régészeti érdekesség: a Macedónia délnyugati részén fekvő Ohridi-tóban feltárt cölöpökön nyugvó, szintén neolitikus település maradványait bemutató kiállítás.