Rohamkocsi régészeknek
Tíz új, speciálisan terepi munkára felkészített kisbuszt vett át a beruházások előtti ásatások koordinálására hivatott Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat (KÖSZ).
A KÖSZ a megyei és országos intézményekkel közösen 1, 5 millió négyzetméteren végez régészeti feltárást. Lényegesen eredményesebbé, európaibbá válik a szakszolgálat régészeinek munkája a most átvett tíz, egyedien felszerelt Volkswagen Mixto kisbusz eredményeként – mondta el a National Geographic Online-nak a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat főigazgatója. Virágosi Gábor hozzátette: az összkerékhajtású kisbuszok mozgó régészeti bázisként üzemelnek majd.
A kocsik hat személy szállítására képesek, a rakterükben pedig speciális tárolókat alakítottak ki a régész napi munkájához szükséges eszközök (az ásótól a vegyszerekig) szállításához. Valamennyi kisbuszt felszerelték vonóhoroggal is, hogy utánfutóval akár nagyobb leletek szállítására is képesek legyenek.
Bár a tíz mozgó bázis, „régészeti rohamkocsi” beszerzése nagy lépés a szakszolgálat életében, tulajdonképpen akár kétszer ennyinek is lenne feladata – tette hozzá portálunk kérdésére Virágosi Gábor. Mint a főigazgató elmondta, a KÖSZ munkatársai – az országos intézményekkel és a megyei múzeumokkal együttműködve – 40-50 helyen végeznek egy időben feltárásokat, leletmentéseket. Mivel munkájuk a nagyberuházásokhoz (autópálya-, autóút-, bevásárló-központ, gyárépítés) kötődik, ezért csak a tél legkeményebb napjaiban hagyhatják abba a munkát, amikor már a leletek feltárását veszélyezteti a fagy.
Paks – kelta harcos
A szakszolgálat elmúlt egy évéről a főigazgató közölte: másfél millió négyzetméteren végeztek feltárásokat. A legérdekesebbek közül a Paks – Cseresznyés-dűlői ásatást emelte ki, amelynél egy teljes középkori falura bukkantak, templom és házak alapfalaival, valamint egy érintetlen temetővel. Egy alsóbb rétegsorban pedig római kori menettábor maradványai kerültek elő, ami egyedülálló az országban. Virágosi Gábor szerint szintén rendkívül érdekes a Bátaszék mellett feltárt római útállomás, valamint a Biatorbágy határában megkutatott régészeti terület, amelyen öt korszak (köztük késő kelta-kor) maradványai kerültek elő.
A minap átvett tíz régészeti rohamkocsi a főigazgató tájékoztatása szerint azonnal a terepre kerül: többet közülük a Kecskemét mellett épülő Mercedes-gyár területén vetnek majd be, ahol az építkezés megkezdése előtt igyekeznek majd feltárni, dokumentálni és megmenteni a régészeti leleteket.