Monaco anno – a Földközi-tenger „Manhattan”-je
Monaco, a maga mindössze 1, 97 km2-ével és 32 ezres lélekszámával a világ egyik legkisebb állama, s majd' 150 éve a gazdagság, a szépség és a fényűzés kézzelfogható szimbóluma
1297. január 8-án a genovai származású Francesco Grimaldi rokonaival közösen ferences szerzeteseknek öltözve bejutott a Nápoly fennhatósága alatt álló monacói erődbe, s rövid idő alatt, vérontás nélkül birtokba vette az egész várat.
Francesco Grimaldi cseles várfoglalásáról II. Károly nápolyi király, csak júliusban értesült. Kiéheztetéssel próbálta a nemkívánatos Grimaldikat távozásra bírni, de ez nem sikerült neki. A Földközi-tenger partján fekvő Monaco – kisebb-nagyobb megszakításokkal – mintegy 700 esztendeje áll a Grimaldi család irányítása alatt. A 13. század végén, amikor a dinasztiát alapító Francesco Grimaldi politikai-vallási csatározások miatt szülővárosának, Genovának elhagyására kényszerült, útját a nápolyi király tulajdonába lévő Monaco irányába vette. Az általa kiszemelt monacói erődítmény bevétele – furfangosságának köszönhetően – különösebb akadályok, valamint felesleges véráldozatok nélkül zajlott le.
A hercegi palota
A ravasz jelzővel felruházott Francesco Grimaldi 1297. január 8-án, családtagjaival közösen, ferences-rendi szerzetesnek öltözve akadály nélkül bejutott a monacói erődbe, s rövid időn belül birtokba vette az egész várat. II. Károly nápolyi király, aki csak hónapok múltán értesült az eseményekről, kiéheztetéssel próbálta távozásra bírni a nemkívánatos Grimaldikat, terve azonban nem járt sikerrel. Végül a Grimaldik – a genovai guelfek nyomására – két évvel később a csekély összegű 5900 font ellenében mégis csak visszaadták a várat korábbi tulajdonosának.
Noha a 14. században gyakran változott Monaco birtokosának személye, az 1500-as évektől végleg a Grimaldi család tulajdonába került. A Grimaldi család befolyását mutatja, hogy nemcsak Monacót szerezték meg, hanem azt is elérték, hogy a francia király, valamint a Savoyai herceg is önálló államként ismerje el.
Monaco, amely a spanyol örökösödési háború és a francia forradalom alatt egyaránt sokat szenvedett, a 19. század második felében, III. Charles Grimaldi regnálása alatt erősödött meg: Grimaldi intézekedései nyomán postákat állítottak fel, saját aranypénz verésébe kezdtek, külföldön nagykövetségeket, konzulátusokat nyitottak, operaházat avattak, s nem utolsó sorban az állami bevétel növelésének céljából 1863-ban játékkaszinót alapítottak.
Yachtkikötő
Monaco sikertörténete azóta is tart, a maga mindössze 1, 97 négyzetkilométerével, s 32 ezres lélekszámával a világ egyik legkisebb állama, a gazdagság, a szépség és a fényűzés kézzelfogható szimbólumává vált. Nem véletlen tehát, hogy Monacót oly gyakran a Földközi-tenger „Manhattan”-jeként is emlegetik.
Kapcsolódó cikk:
Növeli területét Monaco