Programajánló: Dunába ömlik a Gangesz
Dunába ömlik a Gangesz Budapesten a Dunáért bemutatásra kerülő áldozaton. Leveles Zoltán hindu szerzetes levezetésével történő tradicionális hindu szertartás során többek között a Gangesz forrásvizét, a Duna saját vizét, tisztított vizet, mézet és tejet csorgatnak majd a Dunába a Petőfi-híd budai hídfőjénél, az A38 Hajó előtt.
Az ünnepi szertartás részeként a kagylókürt mély búgása, virág- és tűzfelajánlás, s a jakfarokból készült csamara sem marad el. A szertartás végén a résztvevők szabadon csatlakozhatnak, s maguk is eregethetnek virágot szállító levéltányér-hajócskákat Európa második legnagyobb folyamának tiszteletére.
Az áldozat után a program díszvendégei a hajó éttermében nyilvános kerekasztal-beszélgetés folytatnak a Duna és a Gangesz kultúrájáról, szerepéről. A beszélgetésen jelen lesz többek között Droppa György, a Duna Kör ügyvivője, S.V. Mani a TCS kelet-európai igazgatója, valamint telefonon bejelentkezik Rakesh K. Jaiswal, aki az Eco Frieds nevében számol be a Gangesz állapotáról.
Minden vendéget vegetárius ételkóstolóval vendégelnek meg a szervezők.
A kerekasztal-beszélgetést követően kezdetét veszi az indiai Összművészeti fesztivál. Az estébe nyúló program érdekessége, hogy a két folyam budapesti, képzeletbeli találkozásának ünneplésére, a szervezők az indiai művészet magyar képviselőit sorakoztatják fel.
A rendezvényre Juhász Balázs fotográfus virtuális kiállítása csalogatja a vendégeket. A hajó koncerttermében vetített fényképek India vizeit idézik meg.
Amikor a nap északi irányba fordul, amikor Indiában a Gangesz torkolatánál nagy tömegek tisztelegnek a szent folyó előtt, amikor a világ legnagyobb vallásos megmozdulásának, a Kumbha Méla első napját ünneplik, amikor India egyes részein aratóünnepet tartanak, amikor a fiúk fogadalmat tesznek leánytestvérük védelmezésére, Budapesten az A38-as hajó fedélzetén a Dunának mutatnak be áldozatot hindu szertartás szerint.
A „púdzsá” szanszkrit szó, jelentése imádat, szertartás. A Himalája csúcsaiban eredő Gangesz fáradhatatlanul mossa el milliónyi hódolójának bánatát. Kultúrák átörökítője, világok összekötője. Az életet jelentő folyamot a hinduk anyaként tisztelik, s forrásától torkolatáig naponta milliók mutatnak be neki hálaadó áldozatot.
A DUNA – PUDZSA kifejezés játékosan idézi az egyik legelterjedtebb hindu ünnepet, a „Durga pudzsát”. A rendezvény tisztelgés Európa világait összekötő, életet jelentő folyam előtt; a világ legtiszteltebb folyama előtt, szentéletű tudósunk, Kőrösi Csoma Sándor előtt, s minden humánus törekvés előtt.
Fellépnek: Tóth Szabolcs hindusztáni klasszikus zene – szitár; Tóth Gabriella Garima indiai klasszikus tánc – kuchipudi; Barkóczi Bea indiai klasszikus tánc – odisszi; Bittner Meenakshi Dóra indiai klasszikus tánc – bharatanatyam; Haáz Eszter; Samsara Quartett indiai improvizációs zene – Lantos Zoltán – hegedű, Juhász Gábor – gitár; Szalai Péter – tabla; Nyusztai Iván – ghatam, kanjira
A DUNA – PUDZSA estjére a belépés díjtalan