Elhalasztották a nagy algásítási kísérletet
Elhalasztják a mestersége algásodás előidézésének kísérletét a világtengeren, hogy megfigyeljék, milyen hatása van a jelenségnek a légköri szén-dioxid csökkentésére.
A Sarkcsillag (Polarstern) nevű német kutatóhajó 20 tonna vas-szulfáttal a fedélzetén már útban van a kísérlet helyszíne, az Atlanti-óceán déli része felé. A kutatás célja, hogy kiderítsék, a tengerbe szórt vas-szulfáttal előidézett algásodás alkalmas-e a légköri szén-dioxid nagy mennyiségű megkötésére, és ezáltal az üvegházhatás mérséklésére. A tengeri tápláléklánc alján lévő algák ugyanis fotoszintézis révén környezetükből (a vízből és a levegőből) felveszik a szén-dioxidot, majd amikor elpusztulnak, a tengerfenékre süllyedve mintegy széndioxid-temetőként szolgálnak. A kutatók szerint, amennyiben mesterségesen idéznének elő algásodást a folyamat nagy mennyiségben mehetne végbe, és ez hozzájárulhatna a légköri szén-dioxid koncentrációjának csökkenéséhez.
A nemzetközi kutatást, amelyben a németországi Alfred-Wegener Sark- és Tengerkutató Intézet (AWI) és az Indiai Nemzeti Oceanológiai Intézet is részt vesz nagyon sok támadás érte szerte a világban. A kritikusok attól tartanak, hogy a planktonok túlzott elszaporodása oxigénhiányos környezetet hoz létre a vízben, ami a halak és más élőlények tömeges pusztulásához vezethet.
Az Aktionskonferenz Nordsee környezetvédelmi szervezet szintén aggályait fogalmazta meg az ügy kapcsán. Véleményük szerint ugyanis a módszer hátterében gazdasági érdekeltség áll, vagyis olcsó és látszatmegoldást kívánnak nyújtani a széndioxid-koncentráció csökkentésére. A kritikusok partnerre találtak Sigmar Gabriel környezetvédelmi miniszterben, aki végül levélben kérte a kutatásokért felelős minisztert a projekt elhalasztására. Az indoklás szerint azért van szükség a kutatás átgondolására, mert ez különben aláásná Németország szavahihetőségét és vezető szerepét a környezetvédelem és a biológiai sokféleség védelme terén.
A németországi kutatásokért felelős miniszter a projekt elhalasztására szólította fel a kutatás résztvevőit, amíg nem szereznek be a kutatás veszélytelenségét alátámasztó további szakvéleményeket. A döntés összhangban van azzal a nemzetközi politikai törekvéssel, amely tiltja a világtenger szerves anyaggal való „táplálását”.
A tervezett kísérlet helyszíne műholdfelvételen
Ulrich Bathmann, az Alfred-Wegener Intézet kutatója a Spiegel Online-nak elmondta, hogy a kísérlet nem szeg meg semmilyen nemzetközi egyezményt. Bevallása szerint a vas-szulfidot mintegy 20 kilométer széles területen szórnák ki, egy örvény közepén, ahonnan kevés víz áramlik a környezetbe, így a vas-szulfidos víz csak kis arányban keveredne a környezetében lévővel. Az örvény egy zárt kémcsőhöz hasonlóan működik – tette hozzá a kutató. Ez lenne az eddigi legnagyobb szabású kísérlet ezen a téren.
Már üzleti célra is használni akarták
Mint arról a National Geographic Online korábban beszámolt, 2007-ben egy amerikai vállalat azt tűzte ki célul, hogy ezzel a módszerrel száll be a szén-dioxid kvótakereskedelembe, vagyis az algák által megkötött szén-dioxid mennyiséget értékesítené a kvótapiacon. Az Alfred-Wegener Intézet akkoriban hevesen támadta az ötletet, és széleskörű kutatást szorgalmazott.
Az Alfred-Wegener Intézet kutatói most úgy vélik, hogy alaptalanul támadják őket. Állításuk szerint a potenciális veszélyek feltérképezése már megtörtént, és ezek azt mutatják, hogy a kísérletnek nem lesz negatív következménye a környezetre. A beavatkozás révén a tengerfelszínen kialakuló vaskoncentráció a kutatók szerint nem haladja meg a part menti részeken jellemző normál értéket. A térségben természetes körülmények között vas a szárazföldi jég olvadásával kerül a tengerbe.
A döntéshozóknak két hét áll rendelkezésre a végleges döntésre, ugyanis a Sarkcsillag éppen útban van a kísérlet helyszíne felé, és még közel két hétig tart az út.
AN