Megújul Báb sírszentélye

Felújítják a Haifában található, 19 teraszon elterülő bahá’í kertek központi épületét, Báb sírszentélyét. A Világörökséghez tartozó szentély egy kevéssé ismert modern vallás egyik legszentebb helye.
Bár csak 1953-ra épült fel teljesen az észak-izraeli kikötőváros, Haifa egyik jelképének számító Báb szentélye, 2008-ban az UNESCO a Világörökség részévé nyilvánította. Az aranyozott kupolával ellátott épület a bahá’í vallás világközpontjában található a Kármel-hegyen. A szentély és a kertek Izrael leglátogatottabb helyei közé tartoznak.
A szentély a bahá’í kertek közepén található, alulról és felülről is 9–9 1 km hosszú teraszon elnyúló kert övezi, amelyeket egy impozáns központi lépcsősor köt össze. A mai szépségükben 2001 óta pompázó kertek hasonlóak, de nem egyformák, vagy szigorúan szimmetrikus franciakertek, vagy szabálytalanul buja angolkertek. A középső, ún. bahá’í (perzsa) kert ugyanakkor ezek ötvözete. Maga a szentély ugyancsak az egység szellemének hordozója, az emberiség és a vallás egységének szimbóluma.
A 2009 januárjában induló, négy évesre tervezett felújítási munkálatok során elvégzik az aranyozott kupola megújítását, valamint többek között restaurálják a faragott köveket, sőt, az épület szerkezetét földrengésmentessé kívánják tenni.
De ki is volt Báb és mit kell tudni a bahá’í vallásról? Báb 1844-ben a perzsiai Shiraz városában megjövendölte Isten modern hírnökének eljövetelét, aki majd egyesíti az emberiséget, és megteremti a világbékét.
Az iszlám papság veszélyesnek minősítette tanait, ezért 1850-ben kivégezték. Báb volt a bahá’í hit előhírnöke, amelyet aztán 1863-ban alapított meg Bahá’ulláh, a megjövendölt isteni hírnök. Az ő – 2008 óta szintén a Világörökség részét képező – sírszentélye a szentföldi Akkóban található, s Báb sírszentélyével együtt a bahá’í hit legszentebb helyének számít. Maga a vallás az egyik legújabb független hit, amely a vallások és az emberiség egységességét, és Isten egyetemlegességét hirdeti. Modern tanai közé tartozik az előítéletek felszámolása, az egyenlő emberi jogok, a mindenkire kiterjedő oktatás, vagy az egységes nemzetközi nyelv szükségessége. A hitnek világszerte több mint ötmillió követője van.
A kertek és a szentély a felújítás alatt is ingyenesen látogathatók lesznek, mind a turisták, mind a zarándokok részére. Az építési és a fenntartási költségeket a bahá’í-ok önkéntes adományaiból fedezik, külső adományokat a hit nem fogad el.
FOTÓ: Magyarországi Bahá’í Közösség
OS, NG Online