Tokió rózsája – anno
1977. január 19-én Gerald Ford amerikai elnök 28 év után rehabilitálta Iva Ikuko Togurit, a második világháború alatt és után Tokió rózsája néven elhíresült rádióst…
A japán származású, amerikai asszonyt 1949 őszén hét vádpontban találták bűnösnek. A vétkei között szerepelt, hogy a háború alatt az általa vezetett rádióműsorban mindig beszámolt az amerikaiak hajóveszteségeiről.
1916 nyarán egy, évtizedekkel korában Amerikába vándorolt japán családban született Iva Ikuko Toguri, a második világháború alatt és után Tokió rózsája néven elhíresült hírolvasó. A Kalifornia Egyetemen zoológusként végzett Iva egy ártatlannak indult utazásnak köszönhette hosszú éveken át tartó vesszőfutását.
1941-ben az akor már az USA-ban élő Toguri család egy hirtelen ötlettől vezérelve, elhatározta, hogy Japánban meglátogatja az egyik súlyosan beteg rokonát. Mivel az út megszervezésére csak rövid idő állt rendelkezésre, Iva a hajó indulásáig nem tudta elintézni az amerikai útlevelet. A hatóságoktól csupán, az utazáshoz egyébként elegendő, személyazonosító iratot kapott.
Amikor 1941 novemberében a japán rokonlátogatás befejeződött, csak akkor derült ki, hogy a személyazonosító igazolvány nem elegendő a visszaútra. Az Amerikai Egyesült Államokba, a csendes-óceáni háború árnyékában, már csak amerikai állampolgárságot igazoló útlevéllel lehetett beutazni.
Így a Japánban rekedt lány kénytelen volt egy kis lakást bérelni, s zongoraleckéket adni, hogy fenn tudja magát tartani. Később a Tokió rádiónál mint irodai alkalmazott és fordító helyezkedett el, ahol néhány hónap elteltével önálló műsort kapott. Az angolul akcentus nélkül beszélő lánynak az ellenséges katonák moráljának gyengítése érdekében amerikai kataszrófahíreket kellett felolvasnia, továbbá az amerikai katonák szívét fájdító, honvágyat gerjesztő amerikai slágereket játszania. Iva a Nulla óra című műsort mindvégig névtelenül vezette, így a japánok árva vagy csendes-óceáni bejelentkezőnek, az amerikaiak pedig Tokió rózsájának nevezték el.
Amikor véget ért a háború, a Cosmopolitan című amerikai havilap egyik riportere, Harry Brundidge kereste fel, hogy riportot készítsen vele. Noha Iva egy ideig hezitált, a felajánlott összeg reményében Tokió rózsájaként interjút adott. Az újság kiadója azonban a cikk lehozatalát és az érte járó pénzkifizetést megtagadta. Brundidge, akinek ezek után saját zsebből kellett volna kifizetnie a szerződésben rögzített összeget, azzal annulálta a megegyezésüket, hogy Tokió rózsáját hazaárulónak bélyegezte.
A japán asszony az újságok címlapja helyett hirtelen az amerikai bíróságon, a vádlottak padján találta magát. Miután az esküdtek a három hónapon át tartó, 750 ezer dollár összköltségű perének végén hét vádpontban is bűnösnek találták, 10 év börtönre és 10 ezer dollár megfizetésére ítélték. Iva viszont sohasem ismerte el a bűnösségét, még szabadon bocsátása után is a rehibilitálásáért küzdött.
Az évtizedeken át tartó elutasítások után, végül 1977. január 19-én Gerald Ford amerikai elnök rehabilitálta Iva Ikuko Togurit.