Az utolsó gentleman
1936. január 20-án Wales hercegét VIII. Edward néven Anglia királyává választották. Uralkodása azonban mindössze 10 hónapon át tartott. A kétszeresen elvált amerikai Wallis Simpsonhoz fűződő viszonya miatt a konzervatív kormány és az anglikán egyház nyomására kénytelen volt lemondani trónjáról.
V. György 1936. január 20-án bekövetkezett halála után az angol trónt annak idősebbik fia, a család által csak Davidnek szólított VIII. Edward foglalta el. Noha György király alkalmatlannak tartotta legidősebb fiát az uralkodásra, a trónöröklés rendje ellen nem tehetett semmit. „12 hónap leforgása alatt magát és a koronát egyaránt tönkre fogja tenni. Az lenne a legjobb, ha soha meg se nősülne, és gyermekei sem születnének” – hangoztatta a fiára oly sokszor haragos király.
Nem is meglepő, hogy édesapja ily kevésre becsülte. A későbbi VIII. Edwardot a vadászatok, az apjától kapott Fort Belvederben folytatott szabados élet és a nők éltették. Az udvari etikettre fittyet hányó Edward gyakran folytatott botrányos viszonyt házas és nála idősebb asszonyokkal. Többek között a félig angol, félig amerikai származású textilgyáros Freda Dudley Warddal, Mildred Harris amerikai színésznővel (aki mellesleg Charles Chaplin első felesége volt), valamint Thelma Furness grófnővel, akit sokáig Edward jövőbeli feleségeként emlegettek.
Végül politikai pályafutásának végét is egy nő okozta. A kétszeresen elvált, amerikai Wallis Simpsonhoz fűződő viszonya miatt a Baldwin vezette konzervatív kormány és az anglikán egyház nyomására kénytelen volt trónjáról lemondani. A Windsoriak és a politikai elit nemcsak az asszony megannyi erkölcstelen kilengése, hanem annak származása és vallása miatt is helytelenítette a kapcsolatot. Továbbá sokan meg voltak róla győződve, hogy az amerikait nem a szerelem, mindinkább a drága ékszerek és a pénz utáni vágy hajtja.
Wallis Simpsonnal
Miután VIII. Edward a szeretett asszony kedvéért 1936 decemberében proklamálta lemondását, másnap Wallis Simpsonnal együtt elhagyta Angliát. A későbbiekben csak a mindenkori brit uralkodó engedélyével léphette át Anglia határait. Erre azonban csak kivételes esetekben volt példa, például anyja temetése alkalmával. A franciaországi Candé kastélyban berendezkedett pár idejének nagy részét utazgatással, európai, valamint amerikai társadalmi események látogatásával töltötte.
Noha kapcsolatuk a királyi címről való lemondást követően már nem volt olyan boldog és felhőtlen, mint azt megelőzően, az egymással eltöltött mindennapjaikat a megelégedettség jellemezte. Házasságuk, Wallis Simpson későbbi viszonyai ellenére is, az utolsó gentleman-ként emlegetett David 1972-ben bekövetkezett haláláig tartott.