Az elsők között vagyunk a környezettudatosság terén
Egy nemzetközi felmérés szerint a fejlődő országok, köztük hazánk lakossága is jóval környezettudatosabb, mint a fejlett országban élők.
A National Geographic és a GlobScan nemzetközi kutatást végzett 2008-ban a társadalom környezettudatosságáról. 14 ország lakossága körében vizsgálták a környezetbarát termékek elterjedtségét, a háztartások ökológiai lábnyomát (pl. az energiafogyasztást), a közlekedési valamint a táplálkozási szokásokat. Az így kialakult komplex mutatót fogyasztói zöld indexnek (Consumer Greendex) nevezték. A kutatás a fogyasztói szokásokra fókuszált, de a kutatók elismerik, hogy az egyes országokban az éghajlati viszonyok, a kulturális és gazdasági eltérés jelentősen befolyásolja ezt a tényezőt. A vizsgált országok körét megpróbálták úgy összeállítani, hogy minél eltérőbb földrajzi, környezetvédelmi és gazdasági adottságú területeket fedjenek le.
A kutatás eredményei összességében azt mutatják, hogy a fejlődő országok lakói sokkal felelősebbnek érzik magukat a környezeti problémákért, mint a fejlett országban élők. A fejlődő országok lakosságának 60 százaléka szerint (ez az érték kétszerese a fejlett országokban tapasztaltakénak) ezek a problémák negatívan hatnak az emberi egészségre, a klímaváltozás pedig közvetlenül rontja az életkörülményeiket. A szegényebb országokban – mint például Kína, India, Magyarország, Mexikó vagy Oroszország – a lakosság a fejlett országokéhoz hasonló életmódra, fogyasztási javakra vágyik, ennek ellenére inkább hajlanak arra, hogy tegyenek a környezetszennyezés ellen. Ezek közé a lépések közé tartozik pl. a környezetbarát termékek használata, a gyaloglás, a kerékpározás és a tömegközlekedés használata.
Ezzel szemben a fejlett országok lakói, akiknek esetenként több környezetkímélő lehetőség áll rendelkezésükre, kevésbé hajlandók alkalmazni azokat. Rájuk inkább jellemző, hogy nagy lakásban laknak, légkondicionáló berendezést használnak, több autó is van egy családban, amit gyakran egyedül használnak, és ritkán járnak tömegközlekedéssel. Továbbá kevésbé hajlanak a környezetkímélő termékek használatára is, és mindössze 15 százalékuk vallotta, hogy hajlandó csökkenteni a vízhasználatát.
A közlekedési szokásokkal kapcsolatban a felmérés kimutatta, hogy Észak-Amerikában, Ausztráliában és Nyugat-Európában az emberek természetesnek veszik, hogy van legalább egy autójuk, és azt napi rendszerességgel használják, ráadásul rendszeresen egyedül ülnek a kocsiban. Igen érdekes, hogy ezzel szemben a megkérdezett kínaiak többsége azt mondta, hogy ő soha nem utazik egyedül kocsival. A szegényebb országokban viszont a megkérdezettek gyakrabban használják a tömegközlekedést. A közlekedési szokásokban rejlő különbség a két csoport között a korábbi időszakhoz képest csökkenni látszik, ugyanis a fejlődő országokban is egyre inkább teret hódít az egyszemélyes autózás, és a repülőt is egyre többen és gyakrabban használják, mint az előző évben.
Az amerikai élelmiszerigény erősen terheli a környezetet
A környezetkímélő termesztésből származó termékek és a helyi élelmiszer fogyasztása iránti igény általában véve viszonylag erősnek mondható. Az összes megkérdezett mintegy negyven százaléka mondta azt, hogy ökológiai gazdálkodásból származó élelmiszert fogyaszt egy héten legalább egyszer. Bár nem hagyható figyelmen kívül, hogy ez a fogalom országonként eltérő. A japán és az észak-amerikai lakosság élelmiszerfogyasztása a legkevésbé környezetkímélő. Az amerikaiak fogyasztják a legkevesebb ökológiai gazdálkodásból származó vagy helyi terméket. A táplálékukban a zöldségfélékkel szemben a hús dominál. Egy kvíz kitöltésén keresztül a felmérés kimutatta, hogy a környezetvédelemmel kapcsolatos általános tudás mindenütt nagyon alacsony.
A felmérésben azt is vizsgálták, hogy a megkérdezettek szerint, melyek azok a problémák, amelyek napjainkban a legsúlyosabban érintik a saját országukat. Az Egyesült Államokban, Európában (Nagy Britanniát kivéve) és Japánban a megkérdezettek első helyen említették a gazdasági gondokat valamint a munkanélküliséget. A gyorsan növekvő gazdaságú országokban, mint Brazília, India, Mexikó vagy Oroszország a gazdasági kérdést megelőzték a kormányzattal kapcsolatos problémák. A felmérésben csak Ausztrália és Kanada esetében szerepelt első helyen a klímaváltozás és a vízkérdés.
A felmérésben szereplő országok lakosai által megnevezett legjelentősebb problémák
A környezettel kapcsolatos kérdéseknél kiderült, hogy a megkérdezettek 60 százaléka nagyon aggódik a környezeti problémák miatt, és meglepő módon valamivel több mint a fele úgy véli, jóval kevesebbet kellene fogyasztanunk, ha meg akarjuk őrizni a Földet a jövő generációk számára. Magyarországon a környezeti problémákért aggódók aránya 51 százalék, a nagyon aggódok aránya 35 százalék, az egyáltalán nem aggódóké pedig 8 százalék volt.
A Greendex tulajdonképpen 65 kérdés eredményeinek összesítéséből állt össze. Az egyén közlekedésével és a lakásával (pl. fűtés, megújuló energiahasználat, vízhasználat) kapcsolatos kérdések 30–30 százalékot tettek ki, az élelmiszer és egyéb fogyasztói javak vásárlásával kapcsolatos kérdések pedig 20–20 százalékot. Az ezekből kialakított környezettudatossági mutató ideális esetben 100 pont lehet.
A Greendex alapján 60 ponttal Brazília és India lakossága tűnik a legkörnyezettudatosabbnak. Őket követi Kína, Mexikó és Magyarország, ez utóbbi 53, 2 ponttal. A fejlett országok mindegyike 50 vagy az alatti értéket kapott. A rangsort Kanada és Franciaország zárja, 48, 5 valamint 48, 7 ponttal.
Néhány érdekesség a hazai adatokból
A kutatás részleteiről többet megtudhat a National Geogpraphic amerikai honlapján >>
A.N.
Kapcsolódó cikkeink: