Batthyány-Strattmann László, a szegények orvosa
A híres Batthyány családból származó Batthyányi-Strattmann László a szegények orvosaként vonult be a magyar orvostörténetbe. Az 1931. január 22-én elhunyt sebész, szülész- valamint szemészorvosi képzettséggel rendelkező orvos a szegénysorból származó betegeitől fizetségképpen csak annyit kért, hogy imádkozzanak érte.
1870 őszén a híres Batthyányi család sarjaként Dunakilitin született Batthyányi-Strattmann László, a 20. század egyik legkiválóbb orvosa. Mivel édesapja, Batthyányi József, Jász-Nagykun-Szolnok megye főispánja nagyon fontosnak tartotta, hogy megfelelő oktatásban részesüljön, ezért először a jezsuitáknál tanult, majd Ungváron érettségizett, aztán a Bécsi Tudományegyetemen kémia, négy évvel később pedig orvosi oklevelet szerzett.
Az orvosi praxist az édesapjától örökölt köpcsényi birtokon 1902-ben felállított magánkórházban kezdte meg. Mivel a szegénysorból származó pácienseit általában ingyen kezelte, a szegények orvosaként vált ismertté. Fizetségképpen mindig csak annyit kért, hogy mondjanak el érte egy Miatyánkot.
Az általános orvosként gyógyító Batthyány később sebész, szülész-, valamint szemészorvosi képzettséget is szerzett, amelyek közül a szemészet lett az igazi szakterülete. Amikor a trianoni békeszerződés értelmében a köpcsényi birtok osztrák fennhatóság alá került, új magánkórházat szervezett. A Körmenden létrehozott, szempanaszok kezelésére kialakított 25 ágyas betegellátó intézetet családi örökségből finanszírozta.
A különcnek tartott orvos azonban nemcsak emberszeretetéről, szociális érzékéről, hanem nagyfokú munkabírásáról, valamint sikeres műtéteiről is híres volt. Tudta, ha szakmájában igazán kiváló akar lenni, akkor a tehetség, az egyetemen megszerzett tudás önmagában nem elég, a továbbképzésékre is nagy szükség van.
A nevét viselő múzeum Körmenden
Ezért tekintélyes orvosi szakkönyvtárat rendezett be a körmendi kózházban, ahová külföldi szaklapokat is járatott, továbbá orvosi konferenciákat látogatott.
A Magyar Tudományos Akadémia soraiba felvett Batthyány-Strattmann nagysága még az 1931. január 22-én bekövetkezett halála utáni évtizedekben sem merült a feledés homályába. Erre a legfőbb bizonyíték, hogy a 20. század végén számtalan posztumusz kitüntetésben és emlékdíjban részesült. Mitöbb, a sokak által szentként tisztelt orvost évtizedeken át tartó procedúra után, 2003. március 23-án II. János Pál pápa boldoggá avatta.