Az első pénzautomata

Csak kevesen tudják, hogy az első pénzautomatát 1939-ben az örmény származású Luther George Simjian alkotta meg. A New York-i City- (ma Citi-) Bank által üzembe helyezett automatát azonban kezdetben csak a prostituáltak és a szerencsejátékosok használták...
1905. január 28-án szegény örmény szülők gyermekeként látta meg a napvilágot Luther George Simjian, a számtalan hasznos találmánnyal büszkélkedő feltaláló. Mindössze 14 esztendős volt, amikor a szovjetek által folytatott népirtás miatt – egy jobb élet reményében – elhagyta szülőföldjét. Miután családjától búcsút vett, Bejrúton keresztül Nyugat-Európába menekült, aztán 1920-ban az Amerikai Egyesült Államokba vándorolt.
A Connecticut állambeli New Havenben élő rokonainál meghúzódott Simjian választott hazájában először fényképészként vállalt állást, majd néhány évvel később a Yale Egyetem orvosi karának fotólabor-vezetője lett.
1934-ben a jól fizető, biztonságot jelentő állása ellenére felmondott a Yale-en, és New Yorkba költözött, ahol feltalálóként próbált szerencsét. Simjian élete folyamán számtalan találmányt alkotott, többek között projektort, portrékamerát, orvosi ultrahangos készüléket, bélyegzőgépet, hússzeletelőt, golfszimulátort, valamint kozmetikai széket. Az egyik legnagyobb szakmai sikerét a pénzautomata feltalálásának köszönhette. Noha az új masina összeszerelése anyagi haszonnal nem járt, az örmény feltaláló neve mégis ismertté vált.
A Simjian által szabadalmaztatott pénzautomatát (Bankmatic Automated Teller Machine) 1939-ben a New York-i City Bank helyezte üzembe. Az új szerkezetet azonban a lakosság részéről tanúsított teljes érdektelenség miatt hat hónappal később már le is szerelték.
„Úgy tűnik, hogy a bankautomata egyedüli használói a porstituáltak és a szerencsejátékosok voltak, akiknek a pénzkiadó használata során legalább nem kellett szemtől szemben állniuk a banki alkalmazottal.” – mondta szomorúan Simjian.
Simjiannak a szakmai megbecsülés mellé az anyagi jólétet végül a repülésszimulátor hozta meg. A szerkezetből, amelyen a második világháború alatt amerikai pilóták ezrei gyakoroltak, több mint kétezer darabot adott el.