A fedetlen keblű szépség
Franciaország első hivatalosan elismert szeretője, a nemesi családból származó Agnés Sorel a 15. században kihívó öltözködésével nem csak új divatot teremtett, de az erkölcsi határokat is kitolta. A kor legszebb asszonyának kikiáltott Ágnes, akiben egy szemernyi szégyenlősség sem volt, olyan mély kivágású ruhákat hordott, melyek látni engedték melleit.
Franciaország első hivatalosan elismert szeretője, Agnés Sorel 1422-ben a fromenteau-i kastélyban, nemesi család sarjaként látta meg a napvilágot. Mivel szülei udvarhölgynek szánták, kisgyermekkorától fogva kiváló nevelésben részesült. Már több éven át I. René szicíliai király feleségének Lotharingiai Izabellának a szolgálatában állt, amikor megismerkedett VII. Károly francia királlyal. Agnés mindent megtett annak érdekében, hogy felhívja magára a király figyelmét. A kor viszonyaihoz képest merészen kihívó öltözködésével, szabadon hagyott vállaival, mély kivágású ruháival, melyek még a melleit is látni engedték, szépségével, valamint kivételes intelligenciájával megbabonázta a félénk uralkodót.
VII. Károly nem csupán hivatalos szeretőjévé tette Ágnest, de bizarr módon neje, Mária királyné elsőszámú udvarhölgyévé is. A legbefolyásosabb asszonnyá vált Sorel előtt minden ajtó megnyílt, amit ügyesen ki is használt. Nagyértékű birtokok és ékszerek formájában jelentős vagyont halmozott fel, továbbá rokonait jól jövedelmező pozíciókhoz jutatta.
Noha erős befolyása miatt sokan gyűlölték, egyedül a király fia, Lajos trónörökös adta ennek egyértelmű jelét; 1446-ban állítólag majdnem leszúrta a kegyencnőt.
Ezek után, amikor 1450. február 9-én, 28 esztendős korában az asszony váratlanul elhunyt, nem meglepő, hogy először mindenki arra gyanakodott, hogy a dauphin keze van a dologban. Miután a herceg tisztázta magát az őt ért vádak alól, az orvosok a halál okát gyomorgyulladásban jelölték meg. Agnés halálának rejtélyére, vagy legalábbis annak egy részére csak néhány évvel ezelőtt derült fény.
2005-ben a Lille-i Egyetem kutatóintézetének munkatársai, Dr. Phillipe Charlier irányításával kiderítették, hogy az asszony higanymérgezés következtében hunyt el. Sorel féregfertőzésben szenvedett, s a gyomrában lévő parazitákat higanysóval próbálta eltávolítani. Azt viszont, hogy a higenytúladagolás egy szerencsétlen baleset vagy esetleg szándékosság következménye, nem lehet tudni.