Talentum Akadémiai Díj és Művészeti Díj
Az Akadémiai Talentum Díjat és Művészeti Díjat 2009. február 13-án immár hetedik alkalommal adták át. Az eddig díjazott 21 tudós és két művész a pályázatok értékelését végző akadémikusok egybehangzó véleménye szerint olyan szakmai és emberi kvalitásokkal rendelkezik, amelyek a legnagyobb szakemberek közé emelhetik őket.
A Közép-Európai Tehetségkutató Alapítványt Kenyeres Sándor üzletember hozta létre 2002-ben: magánvagyonából 100.000 eurót biztosított az alapító okiratban rögzített célok megvalósítására. Az Alapítvány célja a régió kimagasló szellemű és kreativitású fiatal tudósainak, kutatóinak, szakembereinek támogatása, a kiemelkedő társadalmi hasznosságot hordozó programok, tudományos és kulturális teljesítmények elismerése, melyek a térség fejlődését és az élet minőségének emelését szolgálják.
Az Alapítvány közhasznú tevékenysége során különös figyelmet fordít a tehetséges fiatal szakemberekre, kutatókra és mindenkori lehetőségeihez mérten egyénenként vagy műhelyként támogatja őket. Az Alapítvány közhasznú és nyitott, ahhoz – az alapító okiratban rögzített célok megváltoztatása nélkül – mások is csatlakozhatnak.
TALENTUM AKADÉMIAI DÍJ
A Magyar Tudományos Akadémia és a Közép-Európai Tehetségkutató Alapítvány közösen hozta létre a „Közép-Európai Talentum Díjat”, amelyet az Akadémia gondozásában 2009-ben hetedik alkalommal osztottak ki.
A díjat egyenként 20.000 euró értékben (a díjátadás napján érvényes MNB középárfolyamon számított forint összegben) minden évben egy alkalommal három, a legígéretesebb tudományos ötlettel, témával, szakmai programmal pályázó fiatal tudós, szakember vagy kutató számára ítélik oda a közép-európai régióból. A pályázatokat a Kuratórium a tudományos érték mellett a társadalmi hasznosság, a megvalósíthatóság, az élet minőségére gyakorolt hatása alapján is mérlegeli.
A Talentum Díj elnyerésére kutatási, fejlesztési, tudományos eredményekkel, illetve megvalósítás alatt álló projektekkel pályázhatnak a 35 év alatti, magyar állampolgársággal rendelkező fiatal tudósok a természettudományok, az élettudományok és a társadalomtudományok területéről. A díj odaítélésekor a képesítés, vagy az elért tudományos fokozat nem szempont.
MŰVÉSZETI DÍJ
A 2007-ben alapított Művészeti Díj a CETA céljaival összhangban a természet-, élet- és társadalomtudományok terén kiemelkedő eredményeket elérő tudósok mellett fiatal hazai művészek támogatására, munkásságuk elismerésére is alkalmat kínál. A kiválasztott fiatal művész – az Akadémiai Díjat elnyerőkhöz hasonlóan – 20.000 euró értékű díjat vehet át minden évben a Magyar Tudományos Akadémián rendezett ünnepségen. Az első évben zene, 2008-ban pedig tánc kategóriában lehetett pályázatot benyújtani, míg 2009-ben az Alapítvány képzőművészeti kategóriában hirdeti meg a pályázatot.
AZ ALAPÍTVÁNY KURATÓRIUMA
A jelentkezések elbírálását a Közép-Európai Tehetségkutató Alapítvány Kuratóriuma által kijelölt tudományos, szakmai Döntőbizottság végzi. A Döntőbizottság előterjesztése alapján a végső döntést a Közép-Európai Tehetségkutató Alapítvány Kuratóriuma hozza meg.
A Kuratórium elnöki tisztét Dr. Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke tölti be. Tagjai: Glatz Ferenc, Detrekői Ákos, Enyedi György, Roska Tamás, Dr. Takács Ernő, Dr. Takács Ernő és Lator László. A Felügyelő Bizottságot Erdei Tamás képviseli, a Döntőbizottság tagjai: Prof. Halász Béla elnök, Szepesváryné dr. Tóth Klára, Prof. Falus István, Györfi László, Török Ádám és Bálint Csanád.
DÍJAZOTTAK
Az Akadémiai Talentum Díjat és Művészeti Díjat 2009. február 13-án immár hetedik alkalommal adták át. Az eddig díjazott 21 tudós és két művész a pályázatok értékelését végző akadémikusok egybehangzó véleménye szerint olyan szakmai és emberi kvalitásokkal rendelkezik, amelyek a legnagyobb szakemberek közé emelhetik őket. Fiatal koruk ellenére kiemelkedő munkásságra tekinthetnek vissza: szakterületükön számos publikációval, művel rendelkeznek, ismertek és elismertek az országhatárokon túl is, és kiemelkedő társadalmi hasznossággal bíró kutatási, oktatási és művészeti tevékenységet folytatnak Magyarországon.