Tünde, Jusztinusz2023. június 01., csütörtök
Kultúra

Filmajánló 9. hét

National Geographic Magyarország

Ízelítő a National Geographic Channel 9. heti műsorából.

Február 23., 20.00
Különleges építmények III. 10/5. rész: A jövő tengeralattjárója

A sorozat olyan mérnöki csodákkal ismerteti meg a nézőket, amelyek megtervezése és kivitelezése néhány évtizeddel ezelőtt még teljességgel elképzelhetetlen lett volna. A USS Virginia a világ legmodernebb atommeghajtású tengeralattjárója, és egyúttal az Egyesült Államok víz alatti flottájának legfelszereltebb tagja a hidegháború befejeződése óta. A filmben nem csak e bravúros haditengerészeti alkotás kvalitásairól hallunk a tervezőktől és mérnököktől, de azt is megtudjuk, hogy milyen tényezők és kihívások kényszerítették rá a világ vezető nagyhatalmát egy ilyen költséges hadihajó megépítésére…

Február 23., 18.00
Katasztrófa-mesterek 4/3. rész: Lavinaveszély

Napjainkban egyre több természeti katasztrófáról és terroristatámadásról kapunk hírt, amelyek hallatán felmerül bennünk a kérdés: nem lehetne megelőzni őket, vagy legalább felkészülni rájuk? Az izgalmas sorozatban Tim Samaras és katasztrófavédelmi szakemberekből álló csapata akcióba lép… Minden télen milliók özönlenek a hegyekbe, hogy élvezzék a havas sportok gyönyöreit, ám a felhőtlen szórakozásnak olykor gyászos vége szakad. A lavinák által elsodortak közül a szerencsésebbek kisebb-nagyobb sérülésekkel megússzák a kalandot, sokan viszont megfulladnak a hógörgetegek mélyén. Timék most egy kamerákkal, sebességmérőkkel és egyéb szenzorokkal felszerelt “Vasembert” készítenek, amelynek segítségével megkísérlik kideríteni, hogy mi történik az emberi testtel, ha elsodorja a fehér áradat…

Február 24., 21.00

Feldarabolt óriások II: Szovjet atomtengeralattjárók

A Tájfun tengeralattjáró-osztály húsz nukleáris rakétával felszerelt monstrumai fénykorukban a világ leghatalmasabb víz alatti csatahajóinak számítottak. Mára azonban eljárt az idő felettük, s a hidegháború is véget ért – eljött tehát az a pillanat, amikor Oroszország messzi északi partvidékén egy járműbontásokra szakosodott csapat nekiláthat a szétszerelésüknek. Nem lesz könnyű dolguk, mert az atomtenegeralattjáró két reaktorának kiszerelése kifejezetten veszélyes művelet, nem is beszélve a radioaktív fűtőanyagról, amelynek biztonságos eltávolítása egy egész évet is igénybe vehet…

Február 24., 23.00
Amerika legkeményebb börtönei 6/1. rész: Börtön szabad ég alatt

A sorozat egy olyan világba kalauzol el minket, amelyet személyesen soha nem szeretnénk megtapasztalni, de amelynek sajátos viszonyai sokunk fantáziáját foglalkoztatják. Az arizonai Phoenixben rácsos ablakú, vastag falú börtönök helyett a koreai háború világát idéző hatalmas rabsátrakban tartják a megláncolt elítélteket, akik így saját bőrükön érzik a félsivatagi klíma szélsőséges hőingadozásait. A hatóságok azonban kifejezetten büszkék erre a különleges táborra, hisz költségei alacsonyak, és az itt élők keményen megdolgoznak mindennapi betevőjükért…

Február 25., 22.00
Hitler titkos búvóhelyei

A filmben Antony Beevor díjnyertes történész a náci rezsim utolsó száz napját tárja elénk. Ez az az időszak, amikor az orosz katonák betörnek Berlinbe, s a város 90%-át a föld színével teszik egyenlővé, csupán egy titkos föld alatti bunkerrendszert érintetlenül hagyva, amely a háború befejeztével is tökéletesen el volt zárva a nagyközönség elől – egészen mostanáig. Túlélők, szemtanúk, valamint Antony Beevor díjnyertes történésszel merüljön el a múltban – s Berlin máig feltáratlan alagútrendszerében –, és csodálkozzon rá egy őrült rendszer utolsó maradványaira: ágyakra, fegyverekre, tüzérségi kémlelőnyílásokra, valamint egy 15 éves fiú apró sisakjára, amely talán minden más relikviánál jobban szemlélteti a diktatorikus rendszerek gátlástalanságát.

Február 25., 21.00
Leplezetlen Biblia 5/3. rész: Beteljesült próféciák

A Biblia egyes epizódjai rejtélyes, sőt csodás természetük miatt máig nem hagyják nyugodni a tudósokat; az izgalmas sorozat ezekre az Istennek tulajdonított természetfeletti történésekre keres e világi magyarázatokat. Az armageddoni csata; az apokalipszis négy lovasa; az Antikrisztus, amelynek a száma 666… Mindezekről a Jelenések könyvében olvashatunk. De vajon van-e valamiféle valóságalapja ezeknek a próféciáknak? Egy új elmélet szerint mára valamennyi jövendölés bekövetkezett…

Február 26., 22.00
Evolúció: Rettegő medvék

Az általunk ma ismert állatok története olykor meghökkentő fordulatokat rejteget; a sorozatban a legizgalmasabb múltú fajok evolúciós tévelygéseivel és átalakulásaival ismerkedünk meg. A természet által tekintélyes fegyverzettel megáldott medvéket – méltó ellenfél hiányában – nehéz elképzelnünk menekülés közben. Pedig kiskutya méretű őseiknek még bőven kijutott a félelemből és a rettegésből! A nagyobb ragadozók elől sokáig a fákon voltak kénytelenek menedéket keresni, egészen addig, amíg körülbelül 14 millió évvel ezelőtt a klímaváltozás le nem kényszerítette őket a földre. Ekkor vadonatúj fejezet kezdődött a történetükben: testméretük robbanásszerűen megnőtt, s Indiától az Északi-sarkvidékig megkezdték alkalmazkodásukat új arculatot kapott élőhelyükhöz.

Február 26., 20.00
Kutyaváros II 5/5. rész: Kutyák a hurrikán után

Az epizódban Michelle Besmehn főgondozó elvállalja Vivian, a Katrina hurrikánt túlélt eb kezelését, aki az emberéhez hasonló poszttraumás stressz jeleit mutatja. Nincs jobb egészségi állapotban Tooy, az idős labrador sem: őt egy elfertőződött tumortól kell megszabadítania Dr. Mike Dixnek. Tashi, a fiatal Rotweiler ezalatt a szó szoros értelmében járóképtelenül múlatja az időt: mindkét hátsó lábában keresztszalag-szakadást szenvedett, s most komplikált sebészeti beavatkozásokra és több hónapos gondos ápolásra szorul.

Február 27., 20.00
Irány az Újvilág!
1606-ban 108 angol ember útnak indult, hogy új hazát keressen magának. Aranyról és könnyű meggazdagodásról álmodtak egy távoli paradicsomban az Atlanti-óceán túloldalán. Helyette azonban egy kegyetlen új világgal szembesültek; négy hónap múlva a csapat több mint fele halott volt. Ellenséges indiánok és rejtélyes betegségek tizedelték soraikat, és olyan szélsőséges éhségtől szenvedtek, hogy a kannibalizmus is felütötte a fejét közöttük. Kicsiny telepük mindezek ellenére fennmaradt, és utódaik megvetették egy új nemzet alapjait.

Február 27., 17.00
Halálos forróság

A film két nagyszerű természeti birodalom, a szárazföld és a víz alatti világ torzsalkodásait mutatja be – ezúttal az afrikai szavanna díszletei között. Az év nagy részében a két szomszédos élőhely békében megfér egymás mellett, ám amikor beköszönt a száraz évszak, a szabályok egy csapásra megváltoznak. Az aszállyal együtt ugyanis eljön a ragadozók és a túlélésért való elkeseredett harc ideje! Ebben az évről évre kiújuló ellenségeskedésben a kelet-afrikai Luangwa-folyó partja különösen fontos és mozgalmas frontvonalat képez, hisz az életben maradás zálogát jelentő növényevő-tetemekért itt két csúcsragadozó, az oroszlánok és a krokodilok vívnak öldöklő csatát…

Február 28., 20.00
Tevék, törvények és szeretők 3/3. rész: Kereskedelem

Az epizódban az arab-kutató Tim Mackintosh-Smith a legendás középkori utazó, Ibn Battutah nyomdokaiban járva arra keres választ, hogy milyen szerepet tölt be ma az iszlám a hindu többségű Indiában és a kommunista Kínában. Ibn a nyugat-indiai Gujarat államon egykor afrikai származású testőrök védelmét élvezve utazott át; Timnek effajta kíséret ugyan nem adatik meg, de az egykori védőemberek leszármazottainak – csúcspontját tűzön járásban elérő – rendkívüli rítusait maga is megtekintheti. Utazónk ezek után felkeresi a Malabar-parton fekvő Calicut városát, mely egykor fontos szerepet töltött be a világkereskedelemben, majd egy rövid, az ‘Ibn Battutah Bevásárlóközpont’ kedvéért tett dubai kitérő után végre átlépi Kína déli határát, hogy találkozzék egy kicsiny népcsoporttal, amely arab kereskedőktől származtatja magát. E gigantikus ország természetesen sok más élményt is tartogat számára: például egy kígyókkal, békákkal, bogarakkal és angolnákkal színesített kantoni ünnepet és egy rendkívüli találkozást egy remetével, aki minden emberi településtől távol, egy hegyi barlangban elmélkedi végig napjait.

Február 28., 21.00
Vadállati nyomozás 4/3. rész: Az elefántok bosszúja

Azt régóta tudjuk, hogy a háborúnak és a stressznek komoly lélektani hatásai vannak az emberre; azt azonban, hogy ugyanez a jeleség az állatok – jelen esetben az elefántok – körében is megfigyelhető, csak mostanában, a természetes élőhelyek rohamos visszaszorulásával kezdjük felismerni. Kenyában az elefántok mind gyakrabban rendeznek vérfürdőt a maszájok szarvasmarhái között; Dél-Afrikában az elmúlt két évben egyetlen nemzeti parkban 36 orrszarvú pusztult el az ormányosok megvadulása miatt; Nyugat-Ugandában pedig egy teljes falu lakossága tölti rettegésben a mindennapjait amiatt a helyi elefántcsoda miatt, amely korábban a legnagyobb békében legelészett a környéken. Vajon mi áll a szelíd óriások dühkitörései mögött? Lehet, hogy az elefántok jobban hasonlítanak hozzánk, mint korábban gondoltuk? A filmben egy elhivatott tudóscsoport megveti a pszichológia egy új ága, az „elefántlélektan” alapjait…

Március 1., 21.00
A kékbálnák királysága

A filmben a világ vezető kékbálna-kutatói forradalmi küldetésre indulnak: megkísérlik megkeresni, egyedenként beazonosítani és megjelölni a kaliforniai kékbálnákat, amelyeknek DNS-minták vételével még a nemüket is szeretnék meghatározni. A szakértők korábban már elsőkézből megfigyelték e gigantikus állatok udvarlási szokásait; most, az új adatok birtokában, immár a kékbálna-tudomány Szent Grálját szeretnék megkaparintani: felkutatni és megtalálni a leghatalmasabb tengeri emlős szaporodási területeit…

Március 1., 19.00
Szenzációs szerelők 10/4. rész: Nukleáris erőmű

Előfordul, hogy különleges berendezéseket különleges körülmények között, különlegesen rövid idő alatt kell megjavítani vagy átalakítani; a sorozatban efféle nem mindennapi szerelőakciókról látunk izgalmas tudósításokat. Ha atomerőműről van szó, már a munkahely puszta megközelítéséhez is jó idegek és jó védőruházat szükségesek, mert elég a legkisebb hiba vagy szabálytalanság, és a reaktorban tartózkodók sugárfertőzést szenvednek. Ha ez a baljós megállapítás a rutinszerű működtetésre is igaz, mit szóljanak azok, akik egy gőzturbinát igyekeznek egy nukleáris erőműben kicserélni? Az epizódban Riley, a sorozat örök kíváncsi házigazdája mindent egy lapra tesz fel a nézők hiteles tájékoztatásáért…

A történelem egy sötét emlékére bukkantak

A történelem egy sötét emlékére bukkantak

Megtalálták a hírhedt második világháborús japán egység, a 731-es alakulat egyik bunkerét.

A pestis több ezer éves nyomaira bukkantak

A pestis több ezer éves nyomaira bukkantak

A kutatók 4000 éves, Angliában található nyughelyeket vizsgáltak.

Ősi sziklarajzokat találtak Svédországban

Ősi sziklarajzokat találtak Svédországban

A 2700 éves ábrák egy meredek, mohával fedett sziklán bukkantak elő.

Kamikazeakcióban elsüllyedt hajót találtak

Kamikazeakcióban elsüllyedt hajót találtak

A USS Mannert L. Abele 1945 áprilisában süllyedt el, miután egy japán gép eltalálta.

Wisconsin újjáéledő városa

Wisconsin újjáéledő városa

Wisconsin állam élettől lüktető legnagyobb városát áthatja a kemény fizikai munkát végzők energiája és a művészvilág összetartása.

National Geographic 2023. májusi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

16 500 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket