Emelkedik az allergiás betegek száma
A pollenszezon közeledtével adódik a kérdés, kinek és mikor érdemes allergia tesztet végeztetnie.
A vizsgálatról dr. Balogh Katalint, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosát kérdeztük.
Melyek a leggyakoribb légköri allergének és milyen panaszokat okozhatnak?
A légköri allergének zárt térben éppúgy jelen vannak, mint a szabadban. A lakásban előforduló allergének közül panaszt leggyakrabban a penészgomba és a háziporatka okoznak. Ilyen esetekben a tünetek egész évben folyamatosan fennállnak. A pollenallergia tünetei szezonálisan, az adott növény virágzásának időszakában jelentkeznek. Az allergia általános tünetei az orrdugulás, szem- és torokviszketés, tüsszögés, orrfolyás. A pollenallergiánál jellegzetesen orrfolyás, míg a háziporatka-allergiánál – különösen az éjszakai órákban – orrdugulás figyelhető meg.
Kinek ajánlott különösen allergia vizsgálatot végeztetnie?
Az allergiás betegség korra való tekintet nélkül, bármely életszakaszban kialakulhat. Allergia vizsgálatot annak célszerű végeztetnie, aki az elmúlt szezon során, vagy akár – háziporatka és penészgomba allergia esetében – egész évben a felsorolt tüneteket észlelte magán. A vizsgálat elvégeztetése azért is fontos, mivel a nem megfelelően kezelt allergiás betegnél újabb allergiák jelentkezhetnek, vagy súlyosabb szövődmény, asztma alakulhat ki. A már hosszabb ideje allergiás beteg számára 2–3 évente ajánlott a vizsgálat ismétlése, amennyiben időközben újabb panaszokat észlelt magán.
Milyen módon történik a vizsgálat?
Az allergia kimutatása bőrteszt segítségével történik. Az allergiás bőrpróba lényege, hogy megállapítsák, melyik allergén vált ki allergiás tüneteket. Kivitelezésénél az allergén kivonatát helyezik a bőrre, majd a bőrt megkarcolva elősegítik, hogy az allergén érintkezhessen a szaruréteg alatti szövetekkel. Ezek után mérik a bőrön kialakuló allergiás tünetek mértékét. A vizsgálat 3–4 éves kortól elvégezhető. A pontos eredmények meghatározásához fontos, hogy a beteg a vizsgálatot megelőzően függessze fel az allergia kezelésére szolgáló gyógyszerek szedését, ellenkező esetben ugyanis álnegatív eredményt kaphatunk. Amennyiben ez nem megoldható, a vizsgálatot vérteszt segítségével végezzük el.
Mi történik a vizsgálat után?
A kezeléshez szükséges gyógyszerek felírása mellett a beteget személyre szabott tanácsokkal látjuk el. Ilyenkor sok kérdés felmerülhet, amelyekre közösen kell választ találnunk. Mit tegyen a beteg, ha macskaszőrre allergiás, de nem szeretne megválni kedvencétől? Sportolhat-e nyáron a szabadban? Szükséges-e táplálkozási szokásain változtatnia? Ezek a leggyakrabban előforduló kérdések.
Mire számíthatunk az idei pollenszezonban?
Tapasztalataim szerint az elhúzódó tél után robbanásszerűen köszönt ránk a tavasz, s csakúgy, mint az elmúlt szezonban is hirtelen jövő, erős tünetekkel kell megbírkóznunk. Akinek már az előző szezonban is jelentkeztek panaszai, javasolt már most allergológus szakorvossal konzultálnia a kezelési lehetőségekről. Parlagfű és fekete üröm allergiások március végéig még kérhetik az immunterápiás kezelés megkezdését, így tüneteik és a szükséges gyógyszerek mennyisége már várhatóan ebben a szezonban is jelentősen csökkennek.
Forrás:
Budai Allergiaközpont
Orvost keresek.hu, a Prima Medica Egészségközpontok tagja