Amikor mégsem mozgott a Föld…
A Vatikáni Titkos Levéltárból előkerültek Galilei perének évszázadokon át féltve őrzött dokumentumai. A Titkos Levéltár és a Vatikáni Könyvtár legjelentősebb darabjait eredeti méretű reprodukciók formájában (és anyanyelvi átiratban) az Archív Kiadó terjesztheti, aki néhány reprodukciót a National Geographic Online rendelkezésére bocsátott.
A 17. századi Itáliában az egyháznak rendkívüli hatalma volt, mindenkit eretneknek nyilvánítottak, aki valamilyen téren ellentmondott tanainak. Heliocentrikus világnézete miatt Galilei többször is összetűzésbe került az egyházzal. A kopernikuszi napközéppontú világkép szerint a Föld kering a Nap körül, és nem fordítva, ahogyan azt az akkori egyházi tanok hirdették. A tudós több kéziratában is foglalkozott e témával, emiatt 1616-ban az egyház börtönbüntetésre ítélte, és véleménye visszavonására kényszerítette. Szabadulása után folytatta megfigyeléseit, majd amikor néhány évvel később egyik jóbarátját pápává választották, lehetőséget kapott könyvének kiadására. Ebben a kopernikuszi és a ptolemaioszi világnézetet hasonlítja össze, egyértelműen az előbbi mellett érvelve. Emiatt ismét Rómába szólították, és életfogytiglani házi őrizetre ítélték. A per során kénytelen volt visszavonni a Föld mozgásával kapcsolatos tanait, de a legenda szerint a tárgyalás alatt végig a mára elhíresült mondatot mormolta maga elé: „És mégis mozog a Föld”. Az Archív Kiadó a Galilei-per eredeti dokumentumainak reprodukcióját a szöveg fordításával együtt most a National Geographic Online Online rendelkezésére bocsátotta.
A DOKUMENTUM FORDÍTÁSA
Galileo Galilei 1633. május 10-i új vallomása
Vatikáni Titkos Levéltár
Ha kapok alkalmat és időt, miként azt szeretném, hogy tisztábban bemutassam, kész vagyok megtenni, és az igen hasznos alkalom itt van, tekintetbe véve, hogy a már megjelent könyvben megegyeznek a vitapartnerek abban, hogy bizonyos idő után újra összejöjjenek, és megvitassanak több természeti problémát, elkülönítve azokat az összejöveteleiken tárgyalt anyagtól. Megragadva tehát az alkalmat további egy-két napra lenne szükségem, és Ígérem, hogy visszatérek a megnevezett káros és elítélt vélekedés javára már felhozott érvekhez, és megcáfolom azokat azon a leghatékonyabb módon, amelyet az Áldott Isten megad nekem. Kérem ezért ezt a Szent Törvényszéket, hogy osztozzon velem ebben a jó elhatározásban azáltal, hogy ezt a gyakorlatban is megtegyem.
Én Galileo Galilei a fentieket megerősítem.
Ugyanaznap, 1633. április 30-án.
Tisztelendő Pater Frater Vincenzo Maculani da Fiorenziuola úr, a Szent Római és Egyetemes Inkvizíció Főbiztosa, a fent nevezett Galileo Galilei rossz egészségi állapota és előrehaladott kora figyelembevételével, Öszentségével előzetesen egyeztetve, elrendelte, hogy Toszkána fenséges Nagyhercege nagykövetének palotája jelöltessen ki számára lakhelyül, meghagyva neki, hogy az említett palotát tekintse börtönnek, ahol a családtagokon és a palota személyzetén kívül nem érintkezhet senkivel, és hogy jelenjen meg a Szent Offíciumban, akárhányszor csak azt kérik, a Szent Kongregáció akarata szerinti büntetés terhe alatt. Eskü alatti hallgatásra ítélve, amelyet [a Szent Írásokra tett kézzel] fogadott, hogy hallgatni fog saját ügye érdekében, továbbá, hogy engedelmeskedik a fenti utasÍtásnak és mindennek, ami abban foglaltatik. Ezek mellett stb. Rómában, a Szent Offícium palotájának kongregációs termében, a római tisztelendő Tommaso de I Federicis és Francesco Ballestra da Offida, ezen Szent Offícium börtöneinek őre és a tanúk stb. jelenlétében.
1633. május 10., kedd
A megnevezett személyesen megjelent Rómában, a Szent Offícium palotájának kongregációs termében a Prédikátorok Rendjéhez [domonkosok] tartozó tisztelendő Vincenzo Maculani atya, a Szent Offícium Főbiztosa előtt, stb.
|
A fenti Galileo Galilei; miután őatyasága elé állították, a biztos atya nyolc napot határozott meg neki, hogy bemutassa védelmét, amennyiben védekezni akar és szándékozik. Meghallgatva ezeket, ezt mondta: Hallottam, amit Atyaságotok mondott és válaszként mondom védelmemben, vagyis hogy őszinteségemet és szándékom tisztaságát bizonyítsam, egyáltalán nem azért, hogy mentegessem magam amiért részben túloztam, ahogy már említettem, bemutatom ezt az írást, azzal a hozzáfűzött hitelesítéssel, amelyet az egykori eminenciás Bellarmino bíboros úr saját kezével írt, amelynek már korábban bemutattam egy magam kezével írt másolatát. A továbbiakban mindenben és teljesen ennek a Törvényszéknek megszokott könyörületére és kegyességére bízom magam. És megkapva aláírását, visszaküldték a fenséges Nagyherceg fent említett nagykövetének házába, a már vele közölt módon és formában.
Én Galileo Galilei saját kezűleg
(Luca Carboni átirata)
Kapcsolódó cikkek: