Erőszak az amerikai fegyintézetekben – 2. rész
Mit lehet tenni, hogy megfékezzék az USA börtönei egyik legmegveszekedettebb bandájának hatalmát? Több ügynökség együttműködésével csaknem egy évtizede nyomoznak utánuk.
Csakhogy a rács nem mindig akadály. 1983. október 22-én a Marion Szövetségi Fegyintézetben Thomas Silversteint, a banda Borzalmas Tom néven ismert vérszomjas tagját három őr kísérte a folyosón. Megmotozták és megbilincselték. Senki sem hitte, hogy veszélyes lehet. Silverstein azonban benyúlt a bilinccsel a szomszédos cellába. Az ott fogva tartott rab egy lopott kulccsal másodpercek alatt kiszabadította és egy kést nyomott a kezébe. Egy másik fegyenc ekkor magára vonta a három őr figyelmét, hogy szétválassza őket. A felfegyverkezett Silverstein lerohanta a folyosón védtelenül maradt őrt. Csaknem 40-szer döfött belé. Pár órával később a Testvériség egy másik tagja követte Silverstein példáját. Kiszabadult a bilincséből és meggyilkolt egy őrt. Ugyanazon a napon két őrt gyilkoltak meg.
Elszakad a cérna
Steven Barnes a Testvériség bizalmi embere volt, amíg úgy nem határozott, hogy tanúskodik a Banda ellen. A börtönőrök Barnest védőőrizetbe vették, hogy kimentsék a Banda hírhedten hosszú kezei közül. A vezetőség csúcstalálkozót tartott, és hátborzongató megoldást javasolt: öljék meg a családját. Megtalálták a tökéletes orgyilkost. Curtis Pricet, a Banda egyik tagját nem sokkal később feltételesen szabadlábra helyezték. Miután Curtis Price kiszabadult, betört Steven apja, Richard Barnes házába. Álmában talált rá. Pierce 22-es pisztolyával kivégzésszerűen, háromszor lőtte tarkón Barnest.
Egészen addig a banda erőszakossága nem jutott a falakon kívülre. Ezzel járatlan útra léptek, tovább feszítették a húrt, ami épp Michael Thompsonnál, az egyik vezérnél el is szakadt. Thompson nem csupán tagja volt a bandának, de három-négy fővezérének egyike is. Ám amikor a banda ártatlanokat kezdett gyilkolni a börtönön kívül, nem egyszerűen kilépett, hanem bosszúállóként eredt a banda nyomába és szándékosan segítette az ügyészséget. Korábbi testvérei, köztük Curtis Price, a Testvériség orgyilkosa ellen tanúskodott.
– Ott ülök az emelvényen – meséli –, és szemben ül valaki, akivel éveken át közvetlen kapcsolatom volt. Ugyanannak a szervezetnek volt a tagja, aminek én. Szeretettel bántam vele és a testvéremnek neveztem. Most ott ülök az emelvényen, és a szemébe mondom, hogy megölt egy fiatal nőt és meggyilkolt egy férfit.
Curtis Price ma a siralomházban ül, részben Michael Thompson vallomása miatt. Thompson az utolsó húsz évet azzal töltötte, hogy a bűnüldözőket segítette a Testvériség elleni harcban.
Titkosírások
Ma Barry Mills és Tyler Bingham a két vezér. De hogyan adhat a két férfi parancsot az ország legjobban őrzött, szigorított börtönéből, 2400 kilométerre a tetthelytől? Ezeket az embereket a nap 23 óráján át elzárva tartják.
A mikéntre egy 1997. augusztus 26 án lebukott titkos levél adja meg a választ. A Coloradói börtön őrei Barry Millsnek címzett, gyanús üzenetet foglaltak le. Így szólt: „A fiam felesége egy daliás, nyolc font hét unciás kisfiúnak adott életet.”
A baba tömege a 187-es számra utal, ami a kaliforniai bűnüldözők kódja a gyilkosságra. A támadásra engedélyt kérő üzenet volt. Amint a nyomozók mélyebben elmerültek a szövegben, egy sokkal kifinomultabb kódot is felismertek.
A titkosírás olyan összetett, hogy az FBI kódfejtői és a banda volt tagjai csak közösen tudták megfejteni.
Az úgynevezett biliterális kód rendszerét 400 évvel ezelőtt Sir Francis Bacon dolgozta ki. Ha az üzenet első oldalát nézzük, akkor teljesen szokványos levélnek tűnik. Amikor viszont alaposabban megvizsgáljuk, és az egyes betűket vesszük szemügyre, kiderül, hogy két különböző betűtípust használtak. A nyomtatott nagybetűk között dőlten írtak is előfordulnak.
Az álló betűket A-ra, a dőlteket B-re cseréljük. Az A és B betűkből alkotott ötös csoportok a Testvériség titkos kulcsa alapján egy-egy betűnek felelnek meg. A betűk sorozata látszólag értelmetlen, ugyanis valójában még ez is titkosítva van.
A levélben arra kérik Barry Millst, hogy erősítsen meg egy merényletet. Amikor elfogták a levelet, úgy vélték, hogy megállították az üzenetet. Már tudták, hogy mit tervez az Árja Testvériség, és azt hitték, hogy az üzenet továbbításának megakadályozásával elejét vették a dolognak. Két nappal később Lewisburgben mégis sor került a gyilkosságra. A börtönőrök nem tudták, hogy Tyler Bingham egy másik levelet is küldött lewisburgi testvéreinek.
Bingham a megengedő válaszban megtévesztően egyszerű titkosírást használt. Láthatatlan tintával írt. Egy közönséges sárga irodai papírra. A vizelettel vagy tömény citromlével írt üzenet láthatatlan marad. A folyadék nyom nélkül szárad. A láng hevétől azonban a felirat tisztán kirajzolódik. A láthatatlanul írt levél nem került elő, bár a banda volt tagjai tanúsították, hogy megkapták.
Még egy életfogytiglan
2006. július 28-án Barry Millst és Tyler Binghamet az Árja Testvériség irányításáért és több tucat gyilkosság elrendeléséért elítélték. Újabb életfogytiglant kaptak, a kegyelem lehetősége nélkül. Mills és Bingham elkerülte a halálbüntetést. Visszatértek a Colorado Supermaxba, ugyanabba a börtönbe, ahonnan régóta irányították már bűnszövetkezetük birodalmát. A perek folytatódnak. A Testvériség több mint egy tucat tagja áll hamarosan a bíróság elé. Félő azonban, hogy újak állnak a helyükre.
A cikk első része:
Erőszak az amerikai fegyintézetekben – 1. rész