Évente százezer indiai asszony válik erőszakos tűzeset áldozatává

Évente több mint százezer indiai nő hal meg különböző tűzesetekben. Ezek nagy része gyilkosság, amelyet balesetnek álcáznak.
A kutatásból, amelynek eredményeit a The Lancet című brit orvosi lap internetes oldalán közölték, kiderül, hogy a fiatal, 15 és 34 éves kor közötti indiai nők háromszor nagyobb eséllyel válnak valamiféle tűzbaleset áldozataivá, mint férfi honfitársaik. A baleset sok esetben balesetnek álcázott gyilkosság. A családon belüli erőszak rendkívül komoly probléma Indiában. A nőket gyakran hozományuk miatt gyilkolják meg, és az ilyen viták során előfordul, hogy az asszonyt lelocsolják benzinnel, majd meggyújtják és később konyhai balesetként állítják be a történteket.
A tanulmány a legfrissebb halálozási-, és népszámlálási statisztikák, valamint hivatalos kérdőívek áttekintése után jutott arra az eredményre, hogy 2001-ben összesen 163 ezer olyan haláleset volt, amelyben tűz okozta a tragédiát. Ez hatszor magasabb a rendőrség által közölt számnál. A halálestek a 65 százalékában (több mint 106 ezer esetben) pedig nők voltak az áldozatok.
A női jogokért küzdő aktivisták évek óta azzal vádolják az indiai kormányt, hogy semmit nem tesz a probléma megoldása érdekében. „Azt mondják, hogy ez bűncselekmény és szégyenteljes dolog, ám nem elég csupán ezt elmondani. Csinálni is kellene valamit, de képtelenek bármit is tenni, hogy megállítsák a dolgot” – jelentette ki Indira Dzsajszing, egy Újdelhiben működő nőjogi szervezet vezetője, aki hozzátette, hogy az olyan esetekben, mint a nők hozománya miatt keletkező viták, vagy a családon belüli erőszak kérdése, a hatóságoknak jóval korábban és hatékonyabban kellene fellépniük.
„Csak a tragédia megtörténte után kezdenek el nyomozni, akkor pedig már túl késő. Amikor egy nő segítséget kér, komolyan kellene venni a panaszait” – nyilatkozta Dzsajszing.
A nők és gyermekek helyzetsével foglalkozó helyi minisztérium illetékesei nem kommentálták a vizsgálat eredményeit. Pracsi Szangávi, a tanulmány társszerzője szerint a tűzesetek jelentős százalékáért a konyhai balesetek, az önfeláldozó magatartás és a családon belüli erőszak esetei a felelősek. A The Lancet ugyanakkor semmilyen hivatalos forrást nem jelölt meg Szangávi eredményeinek alátámasztására.